Covid-19 není jen chřipka. Z provozu vás může vyřadit i na čtvrt roku, zjistila studie

Hospitalizovaní pacienti s covid-19, kteří měli vážný průběh onemocnění, mohou očekávat plné zotavení až v řádech měsíců. Únava, bušení srdce, bolesti svalů, tyto příznaky nejsou hlášeny pouze u pacientů, kteří měli těžký průběh onemocnění a zotavují se, ale množí se důkazy, že i pacienti s relativně mírnými příznaky zažívají následky viru.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Chronická únava, to je jeden z nejčastějších hlášených následků viru SARS-CoV-2, poté následuje bušení srdce, bolesti svalů a mnoho dalších. Přibližně 10 % vyléčených Britů z 3,9 miliónů přispívá do aplikace Symptom Study COVID a uvádějí, že následky viru pociťují déle než čtyři týdny.

Podle slov epidemioložky Frances Williamsové v případě, že se 1 % z asi 290 000 lidí, kteří prodělali covid-19, nebudou cítit dobře a unavení minimálně tři měsíce, bude to znamenat, že se tisíce lidí nebudou moci vrátit do práce. „Pravděpodobně budou mít komplexní potřeby, na které není v současné době NHS připravena reagovat,“ píše Williamsová.

Dlouhodobá únava se objevila i u jiných onemocnění z viru, například u mononukleózy, a dokonce se objevila i u čtvrtiny nakažených virem SARS v roce 2003. Podle slov epidemioložky neexistuje žádná specifická léčba a protože covid-19 je nový „zatím nevíme, jak únavu po covid zvládnout“.

Williamsová se domnívá, že jedním z mechanismů, proč vyléčení pacienti cítí převážně dlouhodobou únavu je pokračující virová infekce v plicích, mozku, tuku nebo v jiné tkáni. Druhou možností je špatná reakce imunitního systému. V minulosti byla provedena studie, při které byl pacientům podán interferon-alfa, který se váže na receptory na infikovaných i zdravých buňkách a navozuje v nich antivirový stav.

Interferon-alfa byl podán pacientům jako léčba hepatitidy C a vyvolala nemoc podobnou chřipce a u několika se objevila chronická únava. Vědci zjistili, že základní hladiny dvou molekul v těle, které podporují zánět, předpověděly vývoj chronické únavy, podle Scinece Alert.

„Obzvláště zajímavé jsou tyto stejné molekuly v cytokinové bouři u těžce nemocných pacientů s covid-19. To naznačuje vzorec aktivace imunitního systému, který je významný pro probíhající příznaky,“ uvedla epidemioložka, která dodala, že je zapotřebí další studie.

Podle Williamsové, ale bude velice náročná, protože pacienti s covid-19 nebyli vystaveni pouze viru, ale i sociálním změnám a psychické zátěži, proto bude studie zkoumat i posttraumatický stres.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový web má pomoci přenosu vědeckých poznatků do praxe

01.03.2021 15:55 Pomoci přenosu vědeckých poznatků do praxe má nový web, který spadá pod Akademii věd ČR (AV).…

Žádný důkaz o mimozemšťanech. Astrofyzik cupuje závěry jiného profesora

20.02.2021 00:01 NÁZOR - V roce 2017 byl zaznamenán mimořádně neobvyklý objekt, který se pohyboval Sluneční…

Čeští vědci zkoumají dopad pandemie na chování lidí v dopravě

19.02.2021 16:24 Čeští vědci zkoumají, jak pandemie covid-19 ovlivnila chování lidé v dopravě. Vedle analýzy…

Rok od začátku pandemie: Vědec prozradil, jaké výzvy teď leží před experty

17.02.2021 09:24 Za rok trvající pandemie se vědci o novém typu koronaviru dozvěděli mnoho, velké výzvy ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama