Zůstat doma dává smysl. Nová studie vědců se věnovala šíření covidu-19 v USA

V současné době se Spojené státy americké nachází na přední příčce nejvíce zasažených zemí světa covid-19 s více než 4 miliony pozitivních případů a téměř 150 tisíci úmrtími. Ačkoliv většina Američanů si zakrývá ústa, už tolik nedodržují sociální distancování. Nová studie ukázala, o kolik se sníží pravděpodobný přenos viru SARS-CoV-2 v USA v případě, že by americká populace sociální distancování dodržovala.

Výzkum se zaměřil na sdílená data z 211 krajů po celých Spojených státech a zahrnoval více než polovinu americké populace. Cílem výzkumu bylo zjistit, jaké faktory mohou nejvíce ovlivňovat index nakažlivosti, a to např. hustota obyvatel, sociální distancování či okolní teplota.

Index nakažlivosti nebo také reprodukční číslo se používá v epidemiologii a určuje, kolik lidí bude pravděpodobně infikováno virem další osobou, která je již nakažena, pokud jedinci nemají vytvořenou imunitu, ať už přirozenou nebo díky očkování.

Index nakažlivosti se označuje písmenem R. Aby mohl být virus vymýcen, musí být hodnota R menší než 1. V případě, že byste onemocněli zarděnkami můžete nakazit až 18 lidí, protože reprodukční číslo je 12-18. U covid-19 je reprodukční číslo od 1,4 do 3,9, to znamená, že jeden nakažený člověk může přenést infekci na téměř 4 lidi.

Nová studie na základě údajů z mobilních telefonů zjistila, že 50% pokles návštěv tzv. nepodstatných podniků, jako jsou bary nebo obchody s oblečením, vedl k 46% poklesu indexu nakažlivosti. Větší hustota populace se podle předpokladu odrazila na vyšší hodnotě R. Ačkoliv jsou podle Science Alert účinky počasí na přenos viru zatím nejasné, podle studie bylo teplé a vlhké počasí spojeno také s vyšší R hodnotou.

„Naše data ukazují, že kdyby Spojené státy kolektivně déle čekaly, otevíraly by se pomaleji a zredukovala se velikost veřejného shromažďování, mohl by se snížit počet případů jako v Evropě nebo Kanadě. Mohli bychom zažít relativně normální léto, bez extrémní zátěže onemocnění covid-19,“ míní autor studie David Rubin, který v tiskové zprávě vybízel k celonárodnímu sociálnímu distancování, aby Spojené státy získaly kontrolu nad pandemií covid-19 a „potenciálně se vyhnuly katastrofě v zimních měsících“.

Související

Alkohol, ilustrační fotografie.

Zdraví neprospívá ani střídmé pití alkoholu, ukazuje analýza

Ani umírněná konzumace alkoholu není zdraví prospěšná. Vyplývá to z analýzy více než stovky studií za posledních 40 let, která vyšla letos v březnu, píše list The New York Times. Dosavadní výzkum hovořil o možné souvislosti střídmého pití alkoholu s nižší úmrtností, především v případě červeného vína. Podle vědců byl ale do značné míry zkreslený. 

Více souvisejících

výzkum USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

EU a NATO tlačí na Řecko a Španělsko: Dejte Ukrajině své Patrioty

Řecko a Španělsko jsou pod stále větším tlakem spojenců z Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), aby dodaly Ukrajině více systémů protivzdušné obrany. Uvedl to server Financial Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy