Jak bude vypadat konec vesmíru? Fyzik si ho představuje jako ohňostroj

Od pradávna se lidé zajímali o počátek vesmíru a můžeme najít zmínky v různých starověkých mýtech, náboženství nebo i ve filozofii. V současné době se otázkami vzniku, ale i konce vesmíru zabývá převážně astronomie, kosmologie a astrofyzika. Ačkoliv se dozvídáme stále více informací, stále se mluví v rovině teoretické. Převážně otázka konce vesmíru je velmi těžká a existují různé hypotézy. Nejnovější teorii o konci vesmíru představil americký fyzik, který předpokládá, že vše by mohlo skončit v záplavě supernov černých trpaslíků.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Matt Caplan působí na Illinois State University a studuje astromateriály, pevné látky, které se tvoří uvnitř mrtvých hvězd. Pracuje také jako spisovatel a vědecký konzultant pro vzdělávací média. Nyní představil hypotézu, že vesmír zanikne s efektní podívanou, a to pozvolnou záplavou supernov černých trpaslíků. Informuje o ní server IFL Science.

Velká většina hvězd se postupem času dostane do závěrečné vývojové fáze a svojí hmotností se příliš neliší od Slunce. Když se hvězda dostane do této závěrečné fáze, kdy nemá vlastní zdroj a neprobíhá žádná jaderná reakce, označuje se za bílého trpaslíka a postupně chladne. Časová osa chladnutí bílého trpaslíka je tak dlouhá, že dosud ještě žádný nevychladl úplně, abychom mohli spatřit černého trpaslíka. Ovšem odborníci věří v jeho existenci.  

Ve zprávě Královské astronomické společnosti uvedl Matt Caplan svoji teorii zániku vesmíru, která se opírá právě o černé trpaslíky. Podle jeho teorie by se mělo jednat doslova o světelnou vesmírnou show těsně před vyvrcholením „tepelné smrti“.

Tepelná smrt vesmíru je domněnka, u které se předpokládá, že se vyčerpají veškeré využitelné energie do odpadního tepla. Teplota dosáhne absolutní nuly a entropie maximální hodnoty. Zjednodušeně řečeno, vesmír by se zastavil a nemohl by existovat žádný život. Caplan předpokládá, že pokud by byla teorie „tepelné smrti“ správná, tak poslední, co vesmír zažije bude zajímavý astrofyzikální zánik, kterým budou právě černí trpaslíci, ze kterých se stanou supernovy.

Odborníci předpokládají, že postupem času černí a bílí trpaslíci ztrácejí elektrony. Ztráta oslabuje jejich útroby, a tak mají tendenci se zhroutit sami do sebe. U černých trpaslíků existuje i hypotéza, že se postupně změní na železné, kteří jsou tvořeni převážně ze železa. Caplan předpokládá, že právě u těchto železných černých trpaslíků se sníží Chandrasekharova mez.

V současné době se tato mez uvádí u bílých trpaslíků a jedná se o 1,44 hmotnosti Slunce, aby mohla být zažehnuta supernova. Caplan předpokládá, že u železného černého trpaslíka bude mez odpovídat 1,2 hmotnosti Slunce, a protože část černých trpaslíků tuto hmotnost přesahovala, Caplan se domnívá, že explodují jako supernovy.

Caplan předpovídá, že by mohla explodovat až 1 miliarda bilionů hvězd a mělo by k tomu dojít za 10^1100 let. To je číslo 1 s 1 100 nulami po uplynutí několika let. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyléčení se z covidu mohou vzpamatovávat rok. Téměř polovina má i po čtvrt…

21.09.2020 12:46 Čeští vědci zjistili nepříjemnou vlastnost nového typu koronaviru. Covid-19 podle nich u téměř …

Vědci z VUT Brno vymysleli kloubní náhrady na míru, chtějí získat patent

21.09.2020 11:58 Kloubní náhrady na míru, které minimalizují zásah do organismu pacienta, vymysleli výzkumníci z…

Na stopě koronaviru. Nepálští vědci hledají ohniska nákazy v kanalizaci

21.09.2020 07:43 Na břehu řeky, do které se poblíž nepálského hlavního města Káthmándú slévají odpadní vody, se…

Studna v Egyptě vydala tajemství: Archeologové vyzdvihli 27 sarkofágů

21.09.2020 07:15 Archeologové odhalili celkem 27 sarkofágů zakopaných před více než 2500 lety na starodávném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama