Kašel může být příznakem covidu-19. Takhle poznáte, zda jste se nenakazili

Kašel je jedním z nejčastějších důvodů proč vyhledat lékaře a patří mezi nejčastější příznaky onemocnění dýchacího ústrojí. Lékaři už od nepaměti diagnostikovali kašel pomocí poslechů a dnes už mohou diagnostikovat základní onemocnění. Jak zjistit, jestli je váš kašel známkou covid-19 nebo něčeho jiného?

Modelace ukazuje masivní poškození plic nakaženého pacienta
doporučujeme

Kašel je obranný mechanismus, který brání různým škodlivinám a cizorodým látkám dostat se dále do plic. Pokud se tak stane, pomáhá dýchací cesty očistit pomocí hlenu. Občasný kašel je zdravý, ale ten, který přetrvává více jak 8 týdnů, se označuje za chronický. Když se dlouhodobý kašel spojí s horečkou a únavou, je třeba neprodleně navštívit lékaře.

Nejčastější příznaky covidu-19 jsou horečka, únava a suchý kašel, kdy v podstatě nic nevykašláváte. Kašel je velmi vyčerpávající, bolesti svalů nebo dušnost není výjimkou. Ale jak infekce postupuje dále do těla, kašel se stává vlhkým, protože se plicní tkáň plní tekutinou a způsobuje přítomnost hlenu, který ztěžuje dýchání.

Vlivem různých infekcí vniká zánět v horních cestách dýchacích. Zánět zapříčiní otok dýchací sliznice, a proto dochází k suchému kašli, který může obtěžovat převážně v noci. Suchý kašel nečistí dýchací cesty, a proto ho lékaři označují za neproduktivní. Virové infekce horních cest dýchacích často přecházejí na průdušky nebo průdušnice, tedy dolní cesty dýchací, a to má za následek vlhký kašel. Ten je často provázen nejen hlenem, ale i pískotem, uvedl Science Alert.

Mezi chronický suchý kašel můžeme řadit onemocnění, jako je například průduškové astma. Jde o celoživotní a nejčastější chronické onemocnění, které je spojené se zánětem a zvýšenou reakcí dýchacích cest na různé podněty (znečištění ovzduší nebo smích). Chronický vlhký kašel je typický pro chronický zánět průdušek, kterým trpí převážně kuřáci, které každé ráno obtěžuje „kuřácký kašel“, protože se dýchací cesty snaží od znečištění očistit.

V případě, že se rozhodnete navštívit lékaře, patří mezi jeho nejčastější otázky, jak dlouho kašel přetrvává, jestli je suchý nebo vlhký nebo jestli vyvolává závratě, nespavost nebo zvracení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zjistili, co také prospívá klimatu. Nejspíš vás to překvapí

11.07.2020 18:28 Přestože panuje všeobecná shoda, že velké rozsáhlé požáry a v jejich důsledku vzniklé skleníkové…

Proč potřebujeme žraloky a jací doopravdy jsou? Tyto informace vás překvapí

11.07.2020 17:57 Aktualizováno Každý den, když v Indonésii zapadne slunce nad ostrovy Raja Ampat lemovanými korálovými útesy, se…

NASA vybrala fotografii dne, snímek komety pořídil český matematik

11.07.2020 11:15 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne zveřejnil…

Astronomové neskrývali překvapení. Ve vesmíru objevili čtyři záhadné…

10.07.2020 22:02 Aktualizováno Astronomové objevili v hlubinách vesmíru něco velmi neobvyklého. Jedná se o čtyři objekty, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy