Jak poznat, že pleníme Zemi? Doma se budeme muset všichni s jednou věcí rozloučit

Káva je jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě a není tajemstvím, že je návyková. Odborníci ale už dlouho opatrně varují, že její zásoby nejsou nekonečné a kávovníky jsou na pokraji vymření. Nyní definitivně spočítali, od kdy si lidé budou muset zvykat na život bez kávy.

Zemědělci totiž tvrdí, že pokud se velmi rychle něco nezmění, káva prostě nebude. Kávovníky jsou totiž v ohrožení v důsledku odlesňování, abnormálně vysokých teplot, nedostatku srážek a nemocí. Globální trh je už čtvrtý rok v deficitu, odhadují experti ze skupiny Rabobank International.

Přitom se ale očekává, že celosvětová poptávka po milovaném nápoji poroste. Podporuje ji totiž poptávka ze strany mladších amerických spotřebitelů a produkce tak bude muset být zvýšena minimálně o 50 procent do poloviny tohoto století, aby bylo možné udržet krok s poptávkou, uvádí organizace Conservation International.

I kdyby ale poptávka po kávě nestoupala, už ta současná by za pár let mohla způsobit, že se tento nápoj stane nedostatkovým zbožím. Australský klimatický ústav předpovídá, že by se plocha půdy, která se považuje za vhodnou pro pěstování kávy, mohla do roku 2050 zmenšit o polovinu, a do roku 2080 by mohly kávovníky vyhynout úplně. 

Podle studie Královských botanických zahrad v anglickém Kew by mohlo být v Etiopii, která je pátým největším producentem kávy na světě a rodištěm slavné arabiky, do konce století téměř 60 procent nynějších kávovníkových oblastí nekultivovatelných. 

Celý problém spočívá v tom, že kávovník je neuvěřitelně citlivá rostlina. Stačí trocha nerovnováhy a jak kvalita, tak kvantita sklizně může být značně postižena. Káva arabika, která pochází z etiopské vrchoviny, roste v nadmořské výšce od 800 do 2100 metrů, při teplotě od 18 do 22 stupňů Celsia. Klimatické změny ji doslova zabíjí.

Problémy hlásí ale i jiné země. V brazilském státě Espirito Santo, kde se dříve hodně pěstovaly kávovníky robusta, spadlo za poslední roky jen 50 procent průměrných srážek a teplota naopak vzrostla o 3 stupně. „Jednalo se o nejhorší sucho za 80 let,“ uvádí výzkumný pracovník Romario Gava Ferrao pro server Bloomberg. Někteří farmáři se už proto přestěhovali do jiných regionů nebo začali pěstovat jiné plodiny, jako je pepř.

Na vině přitom není jen globální oteplování, ale i úbytek včel. To potvrzuje i studie Proceedings of the National Academy of Science, vytvořená mezinárodním týmem odborníků. Podle modelů studie se celková současná plocha vhodná pro výrobu kávy v Latinské Americe sníží o 73 až 88 procent. Z velké části proto, že množství včel na kontinentu se sníží asi o polovinu.

Kávové společnosti berou tuto hrozbu vážně a investují do vzniku nových odrůd arabiky, které budou odolnější vůči klimatickým změnám a chorobám. V současnosti se ve výzkumných střediscích organizace World Coffee Research (WCR) testuje okolo pěti desítek nových kávových hybridů.

Budoucí plochy produkce kávy by však měly pokrývat oblasti s značným množstvím včel. Zvýšené množství včel by mohlo kompenzovat ztráty vzniklé snížením ploch vhodných k produkci kávy a zase případné zvýšení oblastí vhodných k pěstování kávy by mohlo vynahradit ztráty vzniklé redukcí počtu včel.

Úkolem kávového managmentu by také mělo být zajištění úpravy odstínu listů pro snížení teplotního stresu, zvýšit efektivitu zavlažování, využit různých způsobů přizpůsobování rostlin suchu a tepelnému stresu a ochránit půdu pro zlepšení obsahu vlhkosti.   

Související

Více souvisejících

Vědci káva

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy