Jak se ochladit v horku? Vědci se podívali na "zaručené" rady. Zjistili, které fungují

Existuje pár osvědčených babských rad, jak se nejlépe zchladit během horkých dnů. Například otevřít všechna okna nebo si dát studený nápoj, ale které tipy jsou založeny na faktech a které věda vyvrátila?

Větrák, nezbytná výbava každého bytu v letních měsících. Ačkoliv vzduch neochladí, pohybuje jím a vytvoří příjemný vánek. Důkazy o tom, že větrák skutečně funguje a pomocí vánku ochlazuje tělo jsou smíšené. Některé studie zjistili, že větrák může tělo ochlazovat, ale v případě, že je teplota příliš vysoká, spíše to člověku ublíží.

Obecný předpoklad funkčnosti větráku je, když je teplota do 37 stupňů Celsia. V případě, že větrák použijete při vyšší teplotě, může vás spíše ohřát a dehydrovat. Také vlhkost má svůj podíl na menší efektivnosti větráku. Přestože se vzduch pohybuje kolem, je vlhký a brání k odpařování potu z těla. Podle BBC je k jasnému verdiktu potřeba více dat, ale v případě, že teplota přesáhne 37 stupňů Celsia, je lepší nechat větrák vypnutý.

Ve velkém horku je třeba dbát na přísun tekutin, ale je lepší si dát studený nebo horký nápoj? Lidské tělo může během dvou hodin vyprodukovat až dva litry potu za hodinu, což je nejlepší způsob, jak ochladit své tělo. Teorie horkého nápoje spočívá v tom, že se tělo ohřeje zevnitř, člověk se zpotí a tím i ochladí. Výzkum, který podpořil myšlenku, že studené nápoje jsou lepší, byl vyvrácen, protože podle Ollie Jay, docenta termoregulační fyziologie na univerzitě v Ottawě, byla teplota u dobrovolníků špatně měřena pomocí rektálních teploměrů.

Jeho tým při experimentu měřil teplotu z osmi různých míst na těle a dospěl k závěru, že horké nápoje nás ochladí více, protože se zvýšila produkce potu. Ale jinak je to ve vlhkém prostředí, protože pot se ve vlhku neodpařuje, je lepší si dát něco studeného, třeba pivo.

Pokud je to jen jedno pivo nebo dvě, nemusíte se bát. V roce 1885 nutili vědci dobrovolníky cvičit, dokud se jim nezvýšila tělesná teplota a pak jim naservírovali pivo. Jak se dalo očekávat, vědci uvedli, že došlo ke „zvýšené produkci moči,“ a to by mohlo vést k dehydrataci. Rozdíl mezi nealkoholickým pivem a pivem s alkoholem byl minimální.

Nová španělská studie zjistila, že pití piva a vody zavodňuje organismus naprosto stejně, ale nikdo neví, proč se po pivu chodí více na záchod. Nelze prokázat, jestli nás pivo ochlazuje, ale rozhodně nás dvě piva nemůžou dehydrovat.

Otevřít okna, to je první věc, kterou většina z nás udělá, když touží po troše vánku. Ale je to chyba. Otevřít okna může fungovat pouze v případě, že je venkovní vzduch chladnější než ten doma. I když je venku vánek, ale vzduch je horký, může nám to spíše ublížit. V horkých letních dnech by se okna měla otevírat pouze v noci.

Související

Teplotní rekord, ilustrační foto

V Česku padaly další rekordy, na více než stovce stanic

V Česku padaly teplotní rekordy také na začátku prázdnin. Nové maximum pro 1. červenec dnes teploměr ukázal na 128 ze 153 stanic měřících více než 30 let. Nejtepleji bylo v Kuchařovicích na Znojemsku, kde se teplota vyšplhala na 38,4 stupně Celsia. Je to zdejší rekord pro celý červenec i za 67 let fungování této stanice. Absolutní rekord meteorologové zaznamenali ještě na stanici Město Albrechtice. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Více souvisejících

horko

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 34 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy