Je imunita po nemoci silnější než po vakcíně? Expert zboural mýty o očkování

Mnoho zemí světa se chystá na plošné očkování, které bude nejen v Česku jednou z nejnáročnějších zdravotnických operací v moderní historii. V pohotovosti jsou však nejen lékaři, ale i odpůrci očkování, kteří přichází se stále novými mýty a hoaxy. Nově například tvrdí, že imunita po očkování není taková, jako po prodělané nemoci.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Na to, že nejde o nový hoax, upozornil v rámci online konference Eric Yager, docent mikrobiologie v Centru pro biofarmaceutické vzdělávání a školení.

Tento mýtus se podle něj dříve používal skupinou antivaxerů, tedy lidmi odmítající očkování, proti vakcínám na plané neštovice, spalničky i chřipku. Nyní si jej odpůrci vakcín přizpůsobili pro současnou pandemii.

Lékař ale upozorňuje, že tato onemocnění mají skutečné, dlouhotrvající a často fatální následky, takže čekání na imunitu po prvním onemocněním není slibnou strategií pro lidské zdraví.

Druhý aspekt tohoto mýtu spočívá v tom, že v rámci takzvaného promoření nedojde k zastavení nemoci. Naopak, tím, že se lidé nakazí, umožní viru pohybovat se dál v populaci, což je podle něj způsob, jak zajistit smrt mnoha občanů.

Velmi známý je i klasický hoax tvrdící, že očkování způsobuje autismus. Tento mýtus vyrobil bývalý lékař Andrew Wakefield, aby zdiskreditoval vakcínu MMR a zbohatl vývojem své vlastní náhradní vakcíny. Myšlenka, že vakcíny způsobují autismus, je podle lékaře nejen naprosto nesmyslná, ale i urážející vůči lidem s autistickým a neurodivergentním onemocněním.

Stejně mylné je podle lékaře tvrzení, že nová vakcína obsahuje nebezpečné látky, například rtuť nebo nově i formaldehyd. Je pravdou, že tato látka může být ve vysokých koncentracích nebezpečná, ve skutečnosti ale množství použité ve výrobním cyklu ani zdaleka nepředstavuje můru potřebnou k tomu, aby byla očkovací látka jakkoliv nebezpečná.

Paradoxem vůči tomuto hoaxu je, že i samo lidské tělo produkuje malé množství formaldehydu. Není tedy třeba se obávat, že by v případě vakcín mohlo docházet k nějaké kontaminaci. "Většina z těchto materiálů je v mizivě malém množství nebo byla odstraněna při zpracování, takže nám neškodí," vysvětlil Yager.

Podobně jednoduše vyvrátil i další mýtus, a to ten, že vakcíny mRNA přepisují genetický kód. Vakcíny společností Pfizer / BioNTech a Moderna obsahují mRNA, což je fragment genetického kódu viru. Méně už se ale ví, že pro lidské tělo není mRNA ničím novým, používá jej k výrobě bílkovin. 

Vakcíny mRNA ale nemění DNA, produkují pouze virové proteiny, které jsou pro nás neškodné, ale využívává je imunitní systém, který pak dokáže virus identifikovat jako vetřelce. Změna DNA podle lékaře jednoduše není možná.

"Opravdu tento typ vakcíny nelze začlenit do našeho genomu," tvrdí s tím, že v našich tělech máme DNA, a náš genom vytváří mRNA jako předlohu pro proteiny, které se poté produkují při boji s nemocí. Problém ale je, že naše tělo neobsahuje mechanismy pro reverzní chod. RNA, resp. mRNA tedy nemůže ovlivnit DNA.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodiny posledního soudu dál ukazují 100 vteřin do půlnoci

27.01.2021 20:39 Podle správců symbolických hodin posledního soudu (Doomsday Clock) svět po loňském roce zůstal 100…

Čeští vědci úspěšně otestovali látku, která brání viru, aby si vytvořil…

26.01.2021 11:50 Vědci v Česku úspěšně otestovali protilátku na covid-19, která v budoucnu může pomoci prevenci i…

Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil

25.01.2021 12:42 Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém…

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama