Je imunita po nemoci silnější než po vakcíně? Expert zboural mýty o očkování

Mnoho zemí světa se chystá na plošné očkování, které bude nejen v Česku jednou z nejnáročnějších zdravotnických operací v moderní historii. V pohotovosti jsou však nejen lékaři, ale i odpůrci očkování, kteří přichází se stále novými mýty a hoaxy. Nově například tvrdí, že imunita po očkování není taková, jako po prodělané nemoci.

Na to, že nejde o nový hoax, upozornil v rámci online konference Eric Yager, docent mikrobiologie v Centru pro biofarmaceutické vzdělávání a školení.

Tento mýtus se podle něj dříve používal skupinou antivaxerů, tedy lidmi odmítající očkování, proti vakcínám na plané neštovice, spalničky i chřipku. Nyní si jej odpůrci vakcín přizpůsobili pro současnou pandemii.

Lékař ale upozorňuje, že tato onemocnění mají skutečné, dlouhotrvající a často fatální následky, takže čekání na imunitu po prvním onemocněním není slibnou strategií pro lidské zdraví.

Druhý aspekt tohoto mýtu spočívá v tom, že v rámci takzvaného promoření nedojde k zastavení nemoci. Naopak, tím, že se lidé nakazí, umožní viru pohybovat se dál v populaci, což je podle něj způsob, jak zajistit smrt mnoha občanů.

Velmi známý je i klasický hoax tvrdící, že očkování způsobuje autismus. Tento mýtus vyrobil bývalý lékař Andrew Wakefield, aby zdiskreditoval vakcínu MMR a zbohatl vývojem své vlastní náhradní vakcíny. Myšlenka, že vakcíny způsobují autismus, je podle lékaře nejen naprosto nesmyslná, ale i urážející vůči lidem s autistickým a neurodivergentním onemocněním.

Stejně mylné je podle lékaře tvrzení, že nová vakcína obsahuje nebezpečné látky, například rtuť nebo nově i formaldehyd. Je pravdou, že tato látka může být ve vysokých koncentracích nebezpečná, ve skutečnosti ale množství použité ve výrobním cyklu ani zdaleka nepředstavuje můru potřebnou k tomu, aby byla očkovací látka jakkoliv nebezpečná.

Paradoxem vůči tomuto hoaxu je, že i samo lidské tělo produkuje malé množství formaldehydu. Není tedy třeba se obávat, že by v případě vakcín mohlo docházet k nějaké kontaminaci. "Většina z těchto materiálů je v mizivě malém množství nebo byla odstraněna při zpracování, takže nám neškodí," vysvětlil Yager.

Podobně jednoduše vyvrátil i další mýtus, a to ten, že vakcíny mRNA přepisují genetický kód. Vakcíny společností Pfizer / BioNTech a Moderna obsahují mRNA, což je fragment genetického kódu viru. Méně už se ale ví, že pro lidské tělo není mRNA ničím novým, používá jej k výrobě bílkovin. 

Vakcíny mRNA ale nemění DNA, produkují pouze virové proteiny, které jsou pro nás neškodné, ale využívává je imunitní systém, který pak dokáže virus identifikovat jako vetřelce. Změna DNA podle lékaře jednoduše není možná.

"Opravdu tento typ vakcíny nelze začlenit do našeho genomu," tvrdí s tím, že v našich tělech máme DNA, a náš genom vytváří mRNA jako předlohu pro proteiny, které se poté produkují při boji s nemocí. Problém ale je, že naše tělo neobsahuje mechanismy pro reverzní chod. RNA, resp. mRNA tedy nemůže ovlivnit DNA.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) lékaři očkování Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 12 minutami

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy