Jednovaječná dvojčata nemusejí být geneticky stejná, nová studie boří dosavadní poznatky

Mezi jednovaječnými dvojčaty mohou být již během embryonálního vývoje patrné genetické rozdíly, tvrdí islandští odborníci ve studii zveřejněné v časopise Nature Genetics. Závěry studie by mohly zpochybnit úlohu dvojčat ve výzkumech, které se zaměřují na rozdíly mezi vrozeným a získaným, píše agentura AFP.

Ke vzniku jednovaječných dvojčat dochází, když se po oplození vajíčko rozdělí a vytvoří dvě embrya. Jednovaječná dvojčata zaujímají důležité místo ve vědě, protože se má za to, že disponují stejnou genetickou výbavou a fyzické rozdíly či odlišnosti v jejich chování pramení z prostředí, které je obklopuje.

Islandští vědci se zaměřili na genetické mutace, k nimž dochází v raném stadiu embryonálního vývoje. Podle zveřejněné studie zjistili, že embryo jednoho dvojčete mělo v průměru 5,2 genetických mutací oproti embryu sourozence. U 15 procent zkoumaných dvojic embryí pak vědci nalezli "značné" množství různých mutací. Závěry výzkumu mohou podle autorů znamenat, že vliv genetických faktorů na rozdíly mezi jednovaječnými dvojčaty byl dosud podceňován.

"Identická dvojčata se klasicky používají při zkoumání nemocí k odlišení vlivu genetiky a prostředí. Takže když se zaměříte na odděleně vychovávaná identická dvojčata a u jednoho z nich se objeví porucha autistického spektra, obvyklá interpretace je, že ji způsobilo prostředí," sdělil agentuře AFP neurolog Kari Stefánsson, neurolog a zakladatel biofarmaceutické společnosti deCODE genetics.

"Ale tento závěr je extrémně nebezpečný, protože existuje možnost, že porucha může mít příčinu v rané genetické mutaci, která se objeví jen u jednoho z dvojčat," doplnil neurolog, jehož tým zkoumal genom 387 dvojic jednovaječných dvojčat, stejně jako jejich partnerů, dětí a rodičů za účelem prozkoumání genetických mutací.

Související

narozené miminko

V USA se narodila dvojčata z embryí, která byla zmražená 30 let

Ve Spojených státech se v říjnu narodila dvojčata z embryí, která lékaři při mimoděložním oplodnění vytvořili před 30 lety. Pravděpodobně tak jde o nejdéle zmražená embrya, která pak matka při asistované reprodukci úspěšně donosila a porodila. Informuje o tom server BBC.

Více souvisejících

Dvojčata děti Vědci DNA

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 55 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy