Jsme ve vesmíru sami? Výpočty ukázaly, jak je to s existencí mimozemšťanů

Země je zatím jediným důkazem, že existence vyspělého života je možná, ale podle astrofyziků nemusí jít o nic tak vzácného. Britští vědci zahájili nové výpočty, které odhalily pravděpodobnost výskytu nejméně 36 civilizací v Mléčné dráze. Podle nich jsou natolik pokročilé, že mohou vysílat komunikační signály.

Ilustrační foto
doporučujeme

„V naší galaxii by mělo být nejméně několik desítek aktivních civilizací, za předpokladu, že inteligentní život trvá 5 miliard let, než se vytvoří na jiných planetách, stejně jako na Zemi,“ uvedl astrofyzik Christopher Conselice ve studii zveřejněné v časopise The Astrophysical Journal.

Conselice a jeho kolega, inženýr Tom Westby, představili svůj pohled na hledání mimozemského života. Vědci zkoumali pravděpodobný počet komunikujících mimozemských inteligentních civilizací v naší galaxii s využitím nejnovějších astrofyzikálních informací.

Autoři studie uvádějí, že předpoklady jsou založeny na vzniku naší planety zhruba po 5 miliardách let. Nové limity výpočtu se týkaly zejména časových rámců, protože Koperníkova slabina předpokládá, že život se vyvinul všude a přetrvává po celý život hvězdy, což se zdá být málo pravděpodobné.

Silné Koperníkovy podmínky už zahrnují časový rámec, že život se musel tvořit mezi 4,5 a 5,5 miliardami let, jako na Zemi. Zahrnují také hvězdu podobnou Slunci a předpoklad, že civilizace vymyslela komunikaci rádiovými signály před sto lety, tedy stejně jako lidstvo. Tímto výpočtem se vědci dostali k výslednému číslu nejméně 36 technologicky vyspělých civilizací. „Naše nová metoda zjednodušuje předpoklady pomocí dat a dává nám solidní odhad počtu civilizací v naší galaxii,“ řekl Westby.

Jak je tedy možné, že jsme stejně vyspělé civilizace zatím nenalezli? Je to díky radiovým vlnám, které jsou velmi omezené, co se týká přenosu do vesmíru. Podle autorů studie jsou osídlené planety od sebe minimálně 17 000 světelných let. Radiové vlny mohou cestovat pouze rychlostí světla, což znamená, že první radiový signál vyslaný v roce 1895 uletěl jen 125 světelných let. Navíc existuje mnoho dalších omezení, proč signály nejsou moc silné, například díky ionosféře. „Náš výzkum naznačuje, že hledání nových civilizací odhalí nejen jejich existenci, ale poskytne nám vodítka, jak dlouho vydrží ta naše,“ řekl Conselice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

05.07.2020 22:05 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Vědci zjistili, že milovníci katastrofických a postapokalyptických filmů…

05.07.2020 20:18 Jeden kontakt a smrtelný virus se přenese. V americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí…

Světem koluje nový typ koronaviru SARS-CoV-2. Je nakažlivější, než originál

03.07.2020 22:14 Aktualizováno Na celém světě v současnosti dominuje jedna z variant viru SARS-CoV-2, která se odlišuje od té, jež…

Koronavirem se po celém světě nakazilo více než 11 milionů lidí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Globální počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem dnes přesáhl 11 milionů. Bilance…

Související:

Právě se děje

Další zprávy