Vědci zkoumali covid u lidí s brýlemi. Jsou ti, kdo špatně vidí, lépe chráněni?

Nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat dostatečné rozestupy. To jsou pravidla 3R, která jsou doporučována nejen v České republice k úspěšnému zvládnutí koronavirové situace, ale také po celém světě. Vědci v Číně přišli s novou studií naznačující, že lidé, kteří nosí brýle více jak osm hodin denně mají menší pravděpodobnost nákazy covid-19.

Čínští vědci zahájili výzkum na základě 276 pacientů hospitalizovaných s onemocněním covid-19 v prosinci 2019 v epicentru nákazy v čínském Wu-chanu. Právě čínský oftalmolog Li Wen-liang byl mezi prvními, který se snažil upozornit na šíření neznámého viru a následně onemocnění covid-19 podlehl.

Autoři studie ze shromážděných dat uvedli, že méně než 6 % z celkového počtu 276 hospitalizovaných pacientů s covid-19 bylo krátkozrakých. Na základě toho objevu vědci udělali průřez populací provincie Chu- pej. Zjistili, že se v celé provincii se nachází krátkozrakých lidí více než 30 % a podle vědců to naznačuje pět krát nižší hospitalizaci vlivem nošení brýlí minimálně osm hodin denně.

Simon Kolstoe, předseda výzkumného etického výboru NHS, ministerstva obrany a veřejného zdraví v Anglii uvedl, že ačkoliv je tento výzkum velmi fascinující, musí se s výsledky této studie zacházet velmi opatrně. „To neznamená, že výsledky nemusí být pravdivé, ale že bychom neměli zavádět rozsáhlé změny jako je nošení brýlí s rouškami, dokud nebudou výsledky nezávisle potvrzeny,“ míní Kolstoe.

Brýle jsou součástí osobních ochranných prostředků, a to z důvodu, že jakýkoliv virus se může do těla dostat pomocí tenké membrány, která se nachází v dýchacích cestách, trávicím systému, ale také na očích. Tenké membrány umožňují kyslíku, světlu nebo i jídlu, aby je tělo mohlo vstřebat, ale viry se naučili využívat tyto vstupní body do těla. Přesně z tohoto důvodu OOP obsahují nejen ochranu dýchacích cest, ale také brýle.

Podle Science Alert se již v únoru objevovaly zprávy o tom, že zdravotníci, kteří měli v péči pacienty s covid-19 si nechránili oči a následně se virem nakazili. Vstupní receptor pro vir ACE2 se v očích nachází a brýle mohou poskytnou ochranu nejen před vznášejícím se virem v podobě aerosolu ve vzduchu, ale také jako prevence proti dotekům obličeje.

Kolstoe se domnívá, že kritickou součástí interpretace důkazů z jakékoliv studie je, že dvě současně dějící se věci nemusí nutně znamenat, že jedna způsobuje tu druhou. „Je nutná kontrolovaná studie,“ uvedl odborník na etiku výzkumu. Poznamenal, že autoři čínské studie uvedli řadu slabin. Studie byla malá, provedena pouze na jednom místě a další důležité faktory. „Údaje pocházely ze vzorku, který nebyl přesně definován z hlediska věku, demografie a dalších faktorů. Vědci ani nemohli zaručit, že lidé opravdu nosí brýle více jak osm hodin denně,“ vysvětluje Kolstoe. Dodal, že ačkoliv je tato studie velmi zajímavá, existuje mnoho důvodů k opatrnosti ohledně výsledku a je potřeba více důkazů, aby brýle mohly být zahrnuty jako další ochranný prostředek společně s rouškami.

Související

Mahátma Gándhí

Údajné Gándhího brýle se vydražily v přepočtu za 7,5 milionu Kč

Za 260.000 liber (zhruba 7,5 milionu Kč) se dnes v Británii vydražily brýle, které údajně nosil bojovník za indickou nezávislost Mahátma Gándhí. Aukční síň East Bristol Auctions původně odhadovala, že by za ně zájemce mohl zaplatit 10.000 až 15.000 liber (290.000 až 435.000 Kč), informovala agentura DPA.
brýle

Jak nosit roušku, aniž by se zamlžily brýle? Odborníci poskytli pár dobrých rad

Pro řadu lidí je nošení roušek nepohodlné. Zejména pro ty, kteří nosí i brýle a každé vydechnutí znamená, že se brýle zamlží, musí si je sundat z očí, očistit, a tak pořád dokola. Nejen, že se snižuje viditelnost, ale tímto se lidé vystavují se větší hrozbě nákazy covid-19. Pro pracovníci v oblasti zdravotnictví je nošení roušek každodenním chlebem a poskytli pár užitečných rad, jak zamlžování brýlí zabránit a jak bojovat s úzkostí.

Více souvisejících

brýle výzkum Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 26 minutami

před 41 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 58 minutami

před 1 hodinou

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Rozhodnuto: Řecko předá systém Patriot Ukrajině. USA jim zaručily bezpečnost a kompenzaci

Řecko změnilo svůj postoj ohledně poskytnutí protivzdušné obrany Ukrajině. Nyní se rozhodlo, že systém Patriot Kyjevu poskytne, minimálně jeden.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy