Kočky je lepší izolovat doma, radí veterináři. Venku se mohou nakazit koronavirem

Veterináři doporučili majitelům koček, aby své domácí mazlíčky nenechali pobíhat venku a raději je izolovali. Výzkum totiž ukázal, že kočky mohou virus SARS-CoV-2 přenášet mezi sebou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kočky
doporučujeme

Britská veterinární asociace (BVA) uvedla, že majitelé domácích mazlíčků se nemají obávat rizika nakažení koronavirem. Viceprezidentka BVA Daniella Dos Santos vyzývá majitele domácích zvířat, aby přijali „rozumná opatření“. Podotkla, že majitelé mohou virus přenést na svého mazlíčka rukama do srsti a virus se touto formou může šířit dál. „Důležitá je správná hygiena rukou a snaha udržet své kočky doma,“ řekla.

Veterinář Angel Almendros, který byl hostujícím přednášejícím na veterinární akademii v Hongkongu, hovořil o případu psa, který byl pozitivně testován na onemocnění covid-19. Psa nejspíše nakazil virem SARS-CoV-2 jeho majitel. „Ale i tam, kde máme pozitivní test, zvířata nejsou nemocná,“ řekl. „Neexistuje jediný případ, že by pes nebo kočka přenesli vir na člověka“ komentoval situaci Almendros pro BBC News.

V Belgii byla pozitivně testována jedna kočka poté, co její majitel projevil příznaky onemocnění covid-19. Čínské laboratorní testy údajně prokázaly, že kočky jsou schopné přenášet virus na jiné kočky. Ve všech těchto případech jsou to však lidé, kteří infikují domácí mazlíčky a představují hrozbu pro jiné živočišné druhy.

„Víme, že virus se na začátku pandemie přenesl na člověka ze zvířete proto, že lidé jedli infikovaná zvířata,“ řekl ředitel britského Pirbright Institute Bryan Charleston, který se specializuje na studium infekčních nemocí. Neexistují však žádné důkazy, že vir SARS-CoV-2 mohl být přenesen ze zvířete na člověka po blízkém kontaktu. 

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vytvořili podobu pravěkého "draka". Spinosaurus měl místo ocasu obří…

30.05.2020 21:53 Aktualizováno Po čtyřech letech vykopávek v marocké poušti objevil a rekonstruoval tým paleontologů ocas…

Hra s ohněm. Amazonie je rezervoárem virů, varuje vědec

30.05.2020 07:47 Lidské zásahy do zón s původní faunou a flórou mohou vyvolat ekologickou nerovnováhu a vést k…

Na vědu by mělo přes 38 miliard korun, předsednictvo RVVI připravilo…

29.05.2020 15:46 Předsednictvo vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) připravilo návrh rozpočtu na vědu pro…

WHO a německá univerzita přerušily studii k hydroxychlorochinu

29.05.2020 08:02 Německá univerzita v Tübingenu přerušila dvě klinické studie léku proti malárii hydroxychlorochin,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy