Kolonizace Marsu si možná vyžádá úpravu lidské DNA

Genetické inženýrství může být významnou částí naší budoucnosti na Marsu. Jestliže se lidstvo někdy rozhodne usadit na Marsu, možná budeme muset začít být méně lidmi, napsal s odvoláním na vyjádření vědců server Space.com.

DNA

Výpravy lidí na Mars, s nimiž americká NASA chce začít ve třicátých letech, budou pro astronauty obtížné, píše server Space.com. Několik let budou vystaveni vysoké radiaci, mikrogravitaci způsobující úbytek kostní hmoty a dalším nebezpečím. Tito průkopníci by ale stále měli být schopni dostat se zpět na Zemi v relativně dobrém stavu.

Avšak pro ty, kteří se rozhodnou nevrátit domů, to může být něco zcela jiného. Pokud při trvalém žití na Marsu nebo jinde mimo naši planetu chceme zůstat v bezpečí a zdraví, možná budeme podle expertů potřebovat určitou úpravu v základním naprogramování našeho druhu.

Genetické inženýrství a další pokročilé technologie "možná budou muset dostat slovo, pokud lidé chtějí žít, pracovat, mít se dobře, založit rodinu a zůstat na Marsu", míní Kennda Lynchová, astrobioložka ústavu pro výzkum Měsíce a planet Sluneční soustavy (LPI) v Houstonu. "V tom by tyto technologie mohly být rozhodující nebo nezbytné," dodala.

Genetické vylepšení se už dlouho nemusí omezovat jen na stránky sci-fi románů. Vědci už například v laboratoři vložili do lidských buněk geny ze svilušek - drobných, roztomilých živočichů, kteří jsou známí svou odolností a mohou přežít vakuum ve vesmíru. Podle Christophera Masona, genetika z lékařské fakulty Cornellovy univerzity v New Yorku, upravené buňky vykazovaly větší odolnost vůči záření než jejich normální protějšky.

NASA a další vesmírné agentury již podnikly opatření k fyzické ochraně astronautů - pomocí stínění kosmických lodí a farmakologicky prostřednictvím různých léků. Takže nepůjde o velký koncepční skok zvážit jejich ochranu i geneticky, za předpokladu, že se prokáže bezpečnost takových postupů, poznamenal genetik.

Svilušky a extrémofilní mikrobi - jako je bakterie Deinococcus radiodurans, která je odolná vůči radiaci - jsou "velkým, v podstatě přirozeným rezervoárem úžasných vlastností a schopností v biologii", řekl Mason, který zkoumá účinky dlouhodobého pobytu ve vesmíru na astronautovi NASA Scottu Kellyovi. "Možná některé z nich využijeme," dodal. Scott Kelly strávil v letech 2015 a 2016 téměř rok na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

Využití těchto zvláštností by jednou mohlo umožnit astronautům cestovat i dál než jen na Mars, na některá ještě exotičtější a nebezpečnější místa ve vesmíru. Například v tuto chvíli nelze vyrazit s posádkou na Jupiterův měsíc Europa, který pod ledovým pláštěm skrývá obrovský oceán. Kromě toho, že je velmi chladná, leží Evropa v srdci silných pásů záření Jupiteru.

"Pokud se tam někdy dostaneme, bude to ten případ, kdy by množství záření lidské tělo téměř úplně usmažilo," řekl Mason. "Tam by byla jistá smrt, pokud něco neuděláte, včetně všech druhů stínění, které lze poskytnout," dodal.

Genetické inženýrství nám ale umožňuje přinejmenším uvažovat o možnosti vyslání astronautů na Evropu, která je široce považována za jednu z největších nadějí ve Sluneční soustavy, kde se může ukrývat mimozemský život.

Genetické inženýrství se téměř jistě nebude omezovat na průkopnické astronauty a kolonisty. Nedávný pokrok v syntetické biologii podle Kenndy Lynchové ohlašuje budoucnost, v níž mikrobi pomohou kolonistům založit opěrný bod na rudé planetě.

"To je něco, co můžeme opravdu udělat, aby nám to pomohlo při výrobě věcí, které potřebujeme, aby nám (mikrobi) pomohli vytvořit materiály potřebné pro stavbu našich habitatů," řekla Lynchová. "Právě tohle vědci nyní zkoumají - takové věci je třeba vytvořit pro naši cestu na Mars."

Někteří vědci a obhájci průzkumu dokonce navrhli použít mikroorganismy k terraformaci Marsu, aby se z něj stal svět podobnější Zemi a tedy mnohem přívětivější pro lidi. Tato možnost zjevně vyvolává velké etické otázky, zejména s ohledem na to, že Mars možná už v dávné minulosti hostil život a mohl by jej hostit i dnes v podzemních jezerech nebo vodonosných vrstvách.

Většina astrobiologů je proto proti terraformaci Marsu a zdůrazňuje, že nechceme vymýtit nebo zásadně změnit původní ekosystém, který mohl na rudé planetě vzniknout. "To by bylo neetické i nevědecké," zdůraznila také Lynchová. Koneckonců jedním z hlavních důvodů, proč Mars zkoumáme, je právě snaha zjistit, zda je Země jediným hostitelem života. "A jak toho můžeme dosáhnout, když planetu změníme dřív, než zjistíme, jestli tam život skutečně byl?" řekla Lynchová.

V části země hrozí odpoledne silné bouřky, mohou se rozvodnit toky

04.07.2022 12:03 Jižní Čechy a Vysočinu mohou dnes odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s přívalovými srážkami…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Předpověď počasí na příští týden: Tropické počasí vystřídá ochlazení

03.07.2022 06:30 Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima…

Počasí příští víkend: Léto si vezme pauzu, naměříme i méně než 20 stupňů

04.07.2022 06:30 Příští víkend bude chladný. Zatímco do středy se teploty udrží těsně pod hranicí tropické třicítky,…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

Stav beztíže způsobuje astronautům problémy, zjistila studie

04.07.2022 08:54 Stav beztíže, který ve vesmíru na vlastní kůži zažívají astronauti, způsobuje velký úbytek kostní…

Vědci hledají chybějící dílek skládačky. Jak se z vlků stali dnešní psi?

02.07.2022 08:07 Příběh o tom, jak se z vlků stali dnešní psi domácí, dostal nový rozměr - výzkum naznačuje, že naši…

Očkování proti covidu podle vědců zabránilo téměř 20 milionům úmrtí

24.06.2022 13:00 Díky očkování proti covidu-19 se během prvního roku od začátku vakcinace podařilo zabránit téměř 20…

Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 jsou odolnější proti protilátkám

23.06.2022 16:16 Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 jsou odolnější proti protilátkám vyvinutým u lidí, kteří prodělali…

Vědci zjistili, kdy začali lidé pěstovat ovoce

18.06.2022 14:45 První šlechtěné stromy pěstované za účelem sklizně byly zasazeny před 7000 lety v údolí řeky Jordán…

Vědci: Psi umí rozeznat covid-19 i u lidí, kteří už mají negativní test

17.06.2022 11:47 Psi vycvičení na odhalování nakažených koronavirem dokážou vyčenichat i pacienty s takzvaným…

Na poklesu mužské plodnosti se nejvíce podepisují plasty, dioxiny a…

13.06.2022 09:51 Na zhoršení kvality spermatu a poklesu mužské plodnosti se z běžných látek nejvíce podepisují…

Máte špatné sny? Podle vědců může jít o příznak neléčitelné choroby

09.06.2022 08:16 Opakující se noční můry mohou být podle studie výzkumníků z Birminghamské univerzity raným varovným…

Vědci poprvé objevili na planetce základní stavební kameny života

06.06.2022 14:22 Japonští vědci objevili ve vzorcích odebraných z planetky Ryugu více než 20 druhů aminokyselin.…

Vyhynutí megalodona může mít na svědomí žralok bílý, tvrdí studie

05.06.2022 17:37 Prehistorický boj o potravu možná před třemi miliony let přispěl k vyhynutí obřího žraloka…

Související:

Právě se děje

reklama