Konec roku přinese mimořádnou konjunkci Jupiteru a Saturnu, další bude až v roce 2080

Závěr roku přinese mimořádný úkaz - konjunkci Jupiteru a Saturnu. Obě planety se k sobě 21. prosince z pohledu pozorovatele přiblíží tak těsně, jak tomu bylo naposledy v roce 1623. Postupující jev lze dobře pozorovat už v těchto dnech, za soumraku a krátce po něm.

Planeta Saturn
doporučujeme

Podobně těsná konjunkce znovu nastane až 15. března 2080, uvedli k úkazu astronom a fotograf Petr Horálek a tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Konjunkce bývá podle Suchana zhruba jednou za 20 let, obvykle jsou však obě planety od sebe na nebi mnohem dál. Letos se ale v maximu přiblíží na pouhých šest úhlových minut. Už o týden dříve od sebe podle Suchana budou na obloze méně než jeden úhlový stupeň a 17. prosince podívanou doplní blízký srpek dorůstajícího Měsíce.

K pozorování planet lidé nepotřebují dalekohled, ale pokud ho mají, bude se hodit. "V malém dalekohledu se vyjma planet v zorném poli ukážou i Jupiterovy měsíce Io, Europa, Ganymedes a Callisto spolu se Saturnovým Titanem, Rheou, Thetys nebo Dione - případně dalšími podle průměru dalekohledu," popsal Horálek.

V den maxima úkazu musí lidé najít místo s odkrytým obzorem, protože planety budou velmi nízko. "Půl hodiny po západu Slunce, kolem 16:30, je hledejte nízko nad jihozápadním obzorem. Planety zapadají už v 18:30," uvedl Suchan.

"Podobná konjunkce je rovněž astronomy považována za nejpravděpodobnější původ Betlémské hvězdy v roce sedm před naším letopočtem," podotkl Horálek. "Saturn je považován za 'hvězdu Židů', Jupiter za tu královskou, obě planety se tehdy nacházely blízko sebe v židovském souhvězdí Ryb a nabídly hned tři konjunkce za sebou. Astronomové se tak domnívají, že právě symbolika a také jasnost obou planet by mohla stát být tím astronomickým 'průvodcem' Ježíšova narození," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

17.01.2021 09:13 Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit…

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama