Stárnutí mohou urychlit špatné stravovací návyky, ukázala studie

Na Evropské a mezinárodní konferenci o obezitě vědci představili novou studii, která poukázala na změnu v chromozomech zodpovědných za stárnutí lidského organismu v souvislosti s průmyslově zpracovanými potravinami.

Ilustrační foto
doporučujeme

Výzkumy již dříve poukázaly na souvislost mezi průmyslově vyrobenými potravinami a jejich špatným vlivem na lidský organismus. Za účelem snadné cenové dostupnosti a lehkosti při jejich přípravě jsou do potravin často přidávána různá aditiva, vysoké množství soli nebo cukru. Zvýšená konzumace těchto potravin, jako jsou čínské polévky, mražené kuřecí nugety nebo slazené nápoje, je spojena s rizikem vzniku civilizačních chorob. Lidé často trpí vysokým krevním tlakem, cukrovkou 2. typu, obezitou, ale i depresí.

Nutričně chudé potraviny převážně obsahují umělá barviva, emulgátory, různé konzervační látky a další přísady, které pouze „nastavují“ potravinu kvůli zisku. Vědci na mezinárodní konferenci o obezitě uvedli, že při konzumaci tří nebo více dávek takhle zpracované potraviny je dvakrát větší pravděpodobnost, že zestárnete rychleji kvůli koncové části chromozomů zvané telomery.

Chromozom je specifická buněčná struktura skládající se z DNA a ve vodě rozpustných bílkovin. Telomery jsou koncové části chromozomů a postupné zkracování jejich délky vede ke stárnutí buňky a její programované buněčné smrti, aby se zabránilo nekontrolovatelnému buněčnému dělení. Nový výzkum se zaměřil na možnou spojitost mezi pravidelnou konzumací průmyslově vyráběného jídla a zkracováním telomer.

Vědci v rámci studie zpracovali zdravotní údaje 900 lidí ve věku 55 let. Dobrovolníkům byly v roce 2008 odebrány vzorky DNA, oni pak každé dva roky poskytovali informace o svých stravovacích návycích. Vědci je také rozdělili do čtyř skupin podle toho, kolik průmyslově vyráběných potravin zkonzumovali. Výsledky dle webu Science Alert ukázaly, že lidé s nejhoršími stravovacími návyky vykazovali vyšší pravděpodobnost o 82 %, že jejich telomery budou zkráceny.

Skupina s vysokým příjmem průmyslově vyráběných potravin měla v rodinné anamnéze uveden zvýšený počet rodinných příslušníků s cukrovkou, vysokým cholesterolem a onemocněním srdce.

Zásady zdravé výživy doporučují konzumovat půl kila zeleniny a ovoce denně. Podle Masarykova Onkologického ústavu je Česká republika v konzumaci ovoce a zeleniny na posledním místě v celé Evropě. Jídelníček by měl zahrnovat převážně pestrou stavu, luštěniny i celozrnné výrobky a omezit tučná jídla jako jsou uzeniny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejném počtu nakažených bychom mrtvé…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama