Koronavirus Covid-19: Otázky, na které nikdo nezná odpověď. Kolik je nemocných a existuje imunita?

Když se v prosinci loňského roku objevil první pacient s nakažlivým koronavirem, jen málokdo si tehdy dokázal představit, že za pár měsíců bude napříč celým světem téměř 100 000 nakažených. Právě rychlost, s jakou se Covid-19 šíří, nutí vědce a lékaře den za dnem odhalovat nová tajemství koronaviru. Na některé otázky ale dodnes nikdo nezná odpověď.

Ilustrační foto

Existuje mnoho věcí, které o koronaviru s větší či menší jistotou víme. Šíří se vzduchem a skrze sliznice, je nakažlivý při delším pobytu v blízkosti nemocné osoby, jeho úmrtnost je kolem 2 až 3 procent a vyvolává zápal plic. Nejvyšší úmrtnost má mezi staršími a nemocnými lidmi a lze jej vyléčit.

Zásadní otázky, které trápí veřejnost, lékaři dnes vysvětlit dovedou. Existuje ale mnoho dalších, na něž současná medicína zatím odpověď nezná. A ta zřejmě nejzásadnější z nich se týká skutečného počtu nemocných.

Oficiálně je k dnešnímu dni potvrzeno 93 160 nakažených lidí, z nichž zhruba polovina se vyléčila. Lékaři ale už dlouho pochybují, že jde o skutečné číslo. Mnoho lidí totiž Covid-19 mohlo prodělat, aniž by o tom vůbec věděli, či pouze s mírnými příznaky, které je nedonutili navštívit lékaře. Kolik lidí se skutečně nakazilo tak nikdo netuší. Řádově může jít až o několikanásobek potvrzených případů.

Podobně záhadné jsou i otázky týkající se přenosu nemoci. Je potvrzeno, že Covid-19 se šíří při kontaktu s nakaženou osobou, a pravděpodobně i skrze předměty. Na těch může virus přežít několik hodin až několik dní. Jak dlouho přesně? I to je věc, na níž nelze odpovědět. Někteří vědci uvádí až 24 hodin, jiný až 9 dní. Přesný čas stanoven nebyl.

I samotný přenos mezi lidmi je dosud nevyjasněný. Koronavirus byl detekován ve stolici některých pacientů, což naznačuje, že by mohl být přenášen fekálně-orální cestou, tvrdí podle magazínu Newsweek lékař Liang Wannianz čínské Národní zdravotní komise.

Fekálně-orální přenos nemoci může na první pohled znít nechutně, ve skutečnosti ale nejde o žádnou extrémní postelovou praktiku. Jedním ze způsobů fekálně-orálního přenosu například je, když osoba konzumuje potraviny nebo vodu, která byla kontaminována.

Dalším způsobem je, že se někdo dotkne kontaminovaného předmětu a poté úst, aniž by si předtím umyl ruce. proto lékaři doporučují, aby si lidé umývali ruce často a důkladně. Přenos touto formou ale zatím potvrzen nebyl. 

Poměrně zásadní a dosud nezodpovězená otázka se týká i doby, po kterou je člověk nakažlivý. Covid-19 lze vyléčit, znamená to ale, že vyléčený člověk už není nakažlivý? To je otázka, nad kterou nyní vědci v Číně bádají. Zatím se zdá, že odpovědi hovoří v náš neprospěch.

Studie publikovaná v JAMA žurnálu totiž poukazuje na to, že pacienti mohou být infekční i poté, co se z nemoci zotaví. To ostatně potvrzují i případy lidí, kteří se vyléčili a následně stejnou nemocí opět onemocněli. Nikdo dosud neví, jestli se se koronavirem infikovali jinde, nebo imunitní systém virus úplně neodrazil a začal se znovu replikovat v plicích.

Řada dalších nezodpovězených otázek je méně závažná, přesto by lékařům mohly odpovědi pomoci virus lépe pochopit. Ve vědeckých kruzích se například spekuluje o tom, jestli na světě existuje pacient, který má vůči Covidu-19 přirozenou imunitu.

Ta není nic běžného ani v případě virových infekcí. zhruba desetina dětí má přirozenou imunitu vůči nemoci AIDS, kterou způsobuje virus HIV. Existují lidé, kteří jsou imunní vůči chřipce, a předpokládá se, že část lidí má imunitu například vůči oparu, který je rovněž virového původu.

Dá se ale najít pacient, který bude za všech okolností imunní vůči koronaviru? To v tuto chvíli nikdo neví. Viry i bakterie mutují a imunita lidského těla se většinou vztahuje pouze na určité mutace. S jistotou tak tuto otázku nedokáže nikdo potvrdit ani vyvrátit.

Majitele domácích zvířat aktuálně trápí další nezodpovězená otázka. Může se pes, kočka nebo třeba papoušek koronavirem nakazit? Ano i ne. I zde je zatím věda bezradná. Hongkongské úřady před několika dny umístily do karantény psa, u kterého předběžné testy prokázaly slabou přítomnost viru. Nemoc u něj ale nepropukla.

Znamená to, že zvířata jsou proti Covidu-19 imunní? Pravděpodobně ano. V současnosti neexistují žádné důkazy, že by se domácí mazlíčci mohli virem nakazit nebo byli zdrojem nákazy pro člověka. Koronavirus se mohl v tlamě a nose psa objevit i kvůli kontaminaci okolního prostředí.

Jak upozornil magazín Time, v Číně je na 150 milionů domácích mazlíčků, a žádný z nich dosud nevykázal příznaky nemoci, navzdory tomu, že koronavirus se původně rozšířil právě ze zvířat, ačkoliv i zde chybí odpovědi. Dodnes totiž nikdo přesně neví z jakých. Nejpravděpodobnější kandidáti jsou hadi, netopýři nebo luskouni.

Lze se každopádně domnívat, že skrze zvířata se nemoc nešíří, a pokud se mohou koronavirem nakazit, nemoc se u nich nerozvine a příznaky nemají. Vyloučit to ale na sto procent nelze, neboť podle Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) na to zatím studie chybí.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 18:06 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 15:15 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Vakcína Pfizer/BioNTech je bezpečná pro děti od pěti let, tvrdí firmy s…

20.09.2021 14:26 Vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a 11 lety a vyvolává u…

Loňské požáry v Austrálii zažehly populační explozi v Tichém oceánu

19.09.2021 16:40 Prach a popel z požárů se rozptýlil nad oceánem, do jehož vod donesl živiny, které způsobily…

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, uvedli vědci

16.09.2021 21:55 Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost…

Vědci naučili krávy chodit na záchod

15.09.2021 17:03 Zdá se, že naučit chodit krávy na záchod je stejně snadné, jako naučit batolata chodit na nočník -…

České studie na zjištění protilátek se zúčastní asi 8000 lidí

07.09.2021 13:52 Studie na přítomnost protilátek covidu-19 se podle ministerstva zdravotnictví (MZd) účastní…

Čeští vědci vyvinuli rychlý test na protilátky proti covidu

07.09.2021 08:59 Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru…

Vakcíny výrazně snižují riziko dlouhého covidu, ukázala studie

02.09.2021 11:04 Dokončené očkování proti covidu-19 snižuje téměř o polovinu riziko onemocnění, které by trvalo déle…

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

26.08.2021 16:05 Aktualizováno Kombinace několika dávek vakcíny proti malárii a preventivního užívání antimalarik poskytuje zhruba…

Pluto ztratilo před 15 lety v Praze statut planety

23.08.2021 09:14 Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém valném shromáždění v Praze před 15 lety, 24. srpna 2006…

Na pražském tokamaku dnes vědci provedou poslední experiment

20.08.2021 09:28 Poslední experiment dnes vědci provedou na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústav fyziky plazmatu…

Související:

Právě se děje

reklama