Koronavirus dosahuje síly pandemie. Co to znamená a co se stane dál?

Virologové zaznamenali o víkendu několik nových případů nákazy koronavirem Covid-19 v Evropě a rychlý nárůst infekce v Jižní Koreji a Íránu. Podle serveru The Telegraph proto už v tuto chvíli hovoří o pandemické fázi nemoci. Co přesně to ale znamená?

Přidejte svůj názor 50 komentářů

Koronavirus
doporučujeme

Koronavirus Covid-19 je nyní ve fázi pandemie. Tvrdí to server The Telegraph, který upozorňuje, že tento pojem sice nahání strach, ve skutečnosti má ale spíše osvětový charakter.

Slovo pandemie pochází z řeckého pan (vše) a demos (lidé) a označuje stav, kdy se v několika zemích a na více kontinentech současně objeví epidemie. Podmínkou je, že nemoc musí být infekční.

Samotný pojem se ale týká pouze šíření nemoci. Nijak nevyjadřuje její sílu ani mortalitu. Obvykle má navíc pandemie charakter soběstačných linií, což v praxi znamená, že pokud koronavirus začne eskalovat v jednotlivých kontinentech bez jasného spojení s Čínou, splní definici pandemie.

Na rozdíl od epidemie má tedy pandemie globální charakter. Epidemie označuje událost, kdy se nemoc aktivně šíří a její ohnisko se vymklo kontrole. Nemoc ale zůstává na jednom místě nebo v jedné zemi. Pandemie je svým způsobem epidemie ve větším zeměpisném měřítku.

Podle The Telegraph koronavirus Covid-19 naplnil definici pandemie Světové zdravotnické organizace (WHO). Ta sice ještě pandemii oficiálně nevyhlásila, rozšíření viru do 31 zemí ale charakteru pandemie odpovídá.

Co se stane, pokud WHO vyhlásí pandemii?

Rozhodne-li se WHO oficiálně vyhlásit pandemii, může to mít vážné důsledky pro řadu zemí světa. Podle plánu organizace by vlády členských států začaly jednat v režimu plné mobilizace zdravotnických systémů na celostátní úrovni. To znamená, že by se distribuovaly osobní ochranné prostředky, antivirotika a další zdravotnické potřeby v souladu s národními plány.

Vyhlášení pandemie ale může být dvousečnou zbraní. Když WHO v roce 2009 vyhlásila pandemii kvůli chřipkovému viru H1N1, některé země toto rozhodnutí kritizovaly. Vyhlášení pandemie podle nich vyvolalo zbytečnou paniku.

Pandemie přinutila mnoho zemí utratit spousty peněz za vakcíny proti H1N1, nakonec se ale ukázalo, že kmen H1N1 je relativně mírný a snadno zvládnutelný. Navzdory tomu se americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) na pandemii již připravuje.

Z historického hlediska jsou totiž za pandemii označovány spíše nemoci, které měly i vážný devastační charakter. Hovoříme tak například o španělské chřipce, černé smrti nebo o neštovicích, které si vyžádaly životy stamilionů lidí.

Zastavit šíření koronaviru Covid-19 ale nebude jednoduché. jeho mortalita se sice pohybuje na relativně nízké úrovni, problém s koronaviry ale spočívá v tom, že se mohou šířit nosiči, kteří mají minimální nebo žádné symptomy,

Stěžejní je proto určení inkubační doby viru. V současné době se předpokládá, že ta by u tohoto typu koronaviru neměla přesáhnout 14 dní, což je základem mnoha karanténních postupů.

Loading...
Vstupte do diskuze (50)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivné šíření koronaviru. Nová studie ukázala, co se děje před samotnou…

06.04.2020 22:00 Aktualizováno Experti v nové studii potvrdili, že k šíření koronavirus dochází i bez toho, aby měl jeho nositel…

Karanténa nebo promoření? Omezení vycházení je bez vakcíny časovaná bomba

06.04.2020 22:00 Aktualizováno Část Česka se začíná přiklánět k metodě promoření obyvatelstva koronavirem. Podobnou strategii…

Nošení rukavic vás neochrání, nepomáhá ani v obchodě, tvrdí vědci

06.04.2020 21:06 Nošení jednorázových rukavic v obchodě. Tak zní jedno z ochranných opatření Ministerstva…

Proč covid-19 zabije i některé mladé lidi? Záhada

06.04.2020 14:56 Když se 30letý Američan Ben Luderer začal cítit špatně, nebylo to pro něj překvapení. Jen o několik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy