Kladivo na koronavirus: Vědci z Brna proti němu našli zbraň

V Číně přibývá lidí nakažených novým koronavirem i mrtvých - podle čínských médií bylo infekcí zasaženo 6078 osob a 133 lidí zemřelo. Desítky nakažených hlásí také 15 států po celém světě. Česko zatím žádného nakaženého nehlásí, přišlo naopak s dobrou zprávou. Brněnská firma připravuje výrobu roušek, které budou schopny koronaviry zabíjet.

Ilustrační foto

Vlády několika zemí dnes začaly evakuovat své občany z těch čínských měst, jež jsou v karanténě. Řada leteckých společností včetně British Airways, Lufthansy či KLM oznámila dočasné přerušení či omezení leteckého spojení s pevninskou Čínou. Světová zdravotnická organizace svolala na čtvrtek další schůzku svého krizového štábu.

Čínský president Si Ťin-pching potvrdil, že virus se stále šíří, a situaci označil za složitou. Guvernér provincie Chu-pej, kde je ohnisko nákazy, dnes prohlásil, že poměry jsou velmi vážné v sedmimilionovém městě Chuang-kang, kde je největší počet nemocných po Wu-chanu, který je považován za zdroj infekce. Zároveň vyzval obyvatele provincie, aby se nevraceli do práce ještě nejméně dva týdny. Nové případy hlásí Peking, kde už je 102 nemocných a jeden mrtvý. Počtem nakažených nový koronavirus překonal čísla z epidemie SARS z roku 2003, kdy se v Číně nakazilo 5300 lidí. Nový koronavirus však zatím zavinil asi šestkrát méně úmrtí.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes oznámil, že ve čtvrtek se znovu sejde krizový štáb organizace, který by současnou epidemii mohl označit za globální stav zdravotní nouze. Schůzka byla podle WHO svolána zejména kvůli rychle rostoucímu počtu nemocných a kvůli zprávám o přenosu viru z člověka na člověka mimo území Číny. Organizace rovněž uvedla, že se epidemie nachází ve zlomovém okamžiku, a vyzvala celý svět k bdělosti a aktivitě s tím, že dalšímu rozsáhlému šíření nákazy lze ještě zabránit.

Řada leteckých společností, včetně největších evropských aerolinek Lufthansa, přerušilo částečně či úplně letecké spojení s Čínou. Praha má s Čínou čtyři letecká spojení a mluvčí Letiště Praha o rušení těchto spojů neví. Mnoho zemí včetně ČR nabádá svoje občany, aby nejezdili do Číny, pokud to není nezbytné.

V Česku vyšly testy na koronavirus prozatím negativní ve všech podezřelých případech. České firmy jako Petrof, Ravak, finanční skupina PPF či vládní agentura CzechTourism podle ankety ČTK situaci v Číně bedlivě monitorují, svoje zaměstnance působící v zemi ale zatím nestahují.

České ministerstvo školství uvedlo, že v Číně jsou desítky českých studentů. Pokud by se kvůli koronaviru rozhodli vrátit domů, úřad jim poskytne pomoc. Některé české vysoké školy varují před cestami do Číny, automobilka Škoda Auto tam zrušila plánované pracovní cesty. Cesty do Číny ruší nebo přesouvají na pozdější datum i některé české cestovní kanceláře.

První případy nákazy na svém území dnes potvrdilo například Finsko či Spojené arabské emiráty, kde jde o první výskyt na Blízkém východě.

Japonsko při svém první evakuačním letu převezlo z Wu-chanu do Tokia asi 200 svých občanů. Na vojenské základně v Kalifornii dnes odpoledne přistálo letadlo se zhruba stejným počtem evakuovaných Američanů. Všichni cestující po příletu procházejí důkladnými lékařskými testy.

Evakuaci chystá také Austrálie, která hodlá občany umístit nejprve do karantény na vzdálený ostrov. Británie, jež chce asi 200 svých občanů evakuovat ve čtvrtek, oznámila, že po příletu budou muset zůstat 14 dní v karanténě. Německo evakuaci asi 90 lidí plánuje na sobotu a také oni zůstanou nejdříve v izolaci. Letadla by v příštích dnech do Wu-Chanu měla vyslat rovněž Francie, vrátit by se v nich měli také dva Češi. Evropská komise dnes uvedla, že o evakuaci usiluje dohromady na 600 Evropanů.

Vývoj kolem koronaviru ovlivňuje mnohé firmy, které kvůli němu buď prodlužují volno, nechávají zaměstnance pracovat z domova nebo své provozy uzavírají, jako například IKEA, který dočasně zavírá polovinu ze svých 30 poboček v Číně. Podle čínského odborníka by mohl růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru klesnout z šesti pod pět procent. Nadále posiluje dolar jako přední rezervní měna.

Rusko oznámilo, že jeho vědci ve spolupráci s čínskými kolegy začali pracovat na vývoji vakcíny. Podobný úmysl již dříve oznámily americké úřady a firmy.

Společnost Respilon z Brna hodlá do dvou týdnů ve spolupráci s izraelskou firmou vyrábět roušky, které budou po nasazení na ústa schopné nejen zachytit koronavirus, ale díky nanočásticím oxidu mědi ho i zahubit.

Na pozici astronauta ESA se přihlásilo přes 22.000 zájemců včetně Čechů

23.06.2021 16:10 Astronautem Evropské kosmické agentury (ESA) se touží stát bezmála 22.600 lidí. Vyplývá to ze…

Nad Českem proletěl ve čtvrtek večer meteoroid, rozpadnul se nad Šumavou

20.06.2021 22:00 Aktualizováno Nad východní částí Bavorska a jihozápadními Čechami prolétl ve čtvrtek večer meteoroid o přibližné…

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Vědci: Menší růst populace zřejmě způsobil nástup pomalé životní strategie

27.05.2021 13:58 Čeští vědci nabídli nový pohled na řešení otázky, co stojí za zpomalením růstu populace v zemích,…

Související:

Právě se děje