Proč koronavirus prakticky nenapadá děti? Záhada, na kterou nikdo nezná odpověď

Téměř 120 tisíc nakažených a 4300 mrtvých. Taková je aktuální celosvětová bilance nemoci zvané Covid-19. Ačkoliv vědci den za dnem odhalují další tajemství nákazy, jedna věc jim dodnes nedává o moc větší smysl, než před několika týdny. Koronavirus totiž prakticky vůbec nenapadá děti a mezi mrtvými není nikdo mladší devíti let.

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc Covid-19, znepokojuje celý svět. Pochopitelně nenechává chladnými ani rodiče, i když podle lékařů trochu zbytečně. Děti totiž nemoc prakticky nenapadá a stejně tak na ni naštěstí neumírají. 

Koronaviry byly objeveny v 60. letech 20. století a svůj název dostaly podle koruny, resp. korony proteinů obklopujících virus. Ačkoliv obvykle u lidí způsobují respirační onemocnění, převážně napadají pouze zvířata. Či spíše napadaly.

V tomto století se totiž věci změnily. Objevily se tři nové koronaviry, které vyděsily svět. V letech 2002 - 2003 se z Číny rozšířil do Severní Ameriky, Jižní Ameriky a Evropy SARS. Bylo identifikováno více než 8 000 nakažených a přibližně 10 procent infikovaných zemřelo.

V roce 2012 se v Saúdské Arábii objevil MERS, který eskaloval v Jižní Koreji v roce 2015. Bylo hlášeno téměř 2 500 případů a 34 % infikovaných zemřelo. Oba tyto případy měly ale jednu věc společnou. Prakticky nenapadaly děti.

Počet nakažených dětí se v případě SARS i MERS pohyboval v řádu jednotek procent. Z nějakého důvodu nemoc osoby mladší 14 let téměř nenapadala. A historie se nyní opakuje.

Studie Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí na 44 000 pacientech ukázala, že počet nakažených dětí je neuvěřitelně nízký. V době výzkumu tvořili pouze dvě procenta nakažených lidé ve věku do 19 let. Konkrétně 416 nakažených má méně než 10 let a 549 nakažených mezi 10 a 19 lety.

Proč tomu tak je? To v tuto chvíli nikdo neví. Existuje několik hypotéz, podle jedné z nich je to proto, že děti a mladiství viru nebyli vystaveni tak často, jako dospělí. Další hypotéza ale staví na zajímavějších základech. Tvrdí totiž, že děti prakticky nemají symptomy nemoci. 

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí na svém webu potvrzuje, že počet nákazy je u dětí velmi nízký, v případě příznaků nemoci se už ale odkazuje pouze na zjištění čínských lékařů. Podle nich patří mezi dětské symptomy horečka, rýma a kašel. 

Nová čínská studie ale odhaluje další podrobnosti této záhady. Výše zmínění příznaky jsou totiž pozorovatelné u méně než poloviny nakažených dětí. Většina z nich nemá příznaky vůbec žádné.

Paradoxem je, že při epidemii respiračních onemocnění bývají nejvíce zasaženy právě děti. Každoročně to ukazují například chřipkové epidemie. Koronavirus ale na děti a mladistvé z nějakého důvodu téměř nepůsobí. A dokonce i ty děti, které jsou náchylnější k těžkým infekcím dýchacích cest, měly průběh nemoci relativně klidný.

Z tohoto důvodu děti nakažené Covidem-19 léčbu prakticky nepodstupují. Antivirotika totiž mají řadu vedlejších příznaků včetně zvracení a alergických reakcí, hrozí tedy, že by reakce dětského organismu na tyto léky byly horší než na nemoc samotnou.

Léky jako takové navíc proti koronaviru zatím oficiálně nezabírají. Západní i východní země sice testují určité medikamenty, potvrzené léčba ale dosud není. Na státních webech mnoha ministerstev zdravotnictví se proto lze dočíst jednoduchou informaci: Léčba proti této nemoci neexistuje. 

Nejmladší nakažený v Česku je roční kojenec, nově k němu přibylo dvouleté dítě. Ačkoliv informace o jejich zdravotním stavu nejsou známy, pravděpodobně nikdo z nakažených není v přímém ohrožení života.

Z části je to dáno i tím, že samotný koronavirus způsobuje naprosté minimum úmrtí. Jsou to totiž další nemoci a celkový zdravotní stav člověka, které si nakonec mohou vyžádat lidský život. Statistiky ale jasně ukazují, že pouze 0,9 % zemřelých bylo před nákazou zcela zdravých.

Související

Více souvisejících

viry a bakterie děti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy