I mladí lidé jsou náchylní k těžkému průběhu covidu-19. Vědci už znají příčiny

Pandemie covid-19 zapříčinila úmrtí více než půl miliónů lidí po celém světě. Statistiky od února do května ukazují, že v 80 % se úmrtnost týkala převážně rizikové skupiny lidí starších 65 let. Nová studie odhalila některé faktory, které mohou způsobit horší průběh nemoci anebo dokonce smrt bez ohledu na věk. Studie tvrdí, že jeden ze tří lidí ve věku 18 až 25 let je náchylný k těžkému průběhu covid-19, a to nejen kvůli chronickému onemocnění, ale hlavně kvůli kouření.

Mladí dospělí byli označeni za zranitelné v případě, že trpěli chronickým onemocněním jako je cukrovka, astma, obezita, srdeční choroby nebo měli problémy s játry, včetně kouření. Studie se zakládala na 8 400 respondentech, z toho 25 % uvedlo, že kouřilo v posledních 30 dnech tabák, elektronické cigarety nebo doutníky. Pouze 16 % uvedlo, že má chronické onemocnění, nejčastěji to bylo astma s 9 %.

Studie tvrdí, že těžký průběh onemocnění covid-19 má jeden ze šesti mladých dospělých v případě, že je nekuřák, ve srovnání s kuřáky, kde je to jeden ze tří.

Podle Science Alert byla studie zveřejněna několik dní poté, co na souvislost mezi kouřením a závažným průběhem covid-19 upozornila Světová zdravotnická organizace (WHO). „Kouření zabíjí 8 miliónů lidí ročně, ale pokud lidé potřebují více motivace, pandemie by ji mohla poskytnout,“ řekl generální ředitel WHO Tedros Ghebreyesus na tiskové konferenci a dodal, že důkazy jasně ukazují, že kuřáci jsou více náchylnější k závažnému průběhu covid-19.

Výzkum naznačil, že kuřáci obecně mají více ACE2 receptorů, které virus používá, aby se dostal hlouběji do těla, proto je vyšší pravděpodobnost závažnějšího průběhu onemocnění covid-19. Hospitalizace lidí ve věku 18- 29 let výrazně stoupla. Ve srovnání s 18. dubnem, kdy bylo hospitalizováno 9 lidí v tomto věku na 100 000 obyvatel, se 4. července počet zvýšil čtyřikrát. Na rozdíl od jiných rizikových faktorů je kouření volba, kterou zle změnit.

Související

Kouření, ilustrační fotografie

Téměř čtvrtina Čechů je závislá na tabáku, alkohol často pije 16 procent lidí

V populaci České republiky bylo v roce 2022 celkem 24,4 % kuřáků různých druhů tabákových výrobků. Významně přibývá uživatelů elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Zejména mladí od 15 let častěji sahají po alternativách, aniž by před tím kouřili klasické cigarety. Co se týká alkoholu, v mezinárodním měřítku zůstává Česká republika mezi zeměmi s velmi vysokou spotřebou. Vyplývá to z výsledků reprezentativního šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci České republiky (NAUTA), které každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav u příležitosti Světového dne bez tabáku. Ten vyhlašuje Světová zdravotnická organizace  již od roku 1987 a připadá na 31. května. Vyplývá to z tiskové zprávy Státního zdravotního ústavu.

Více souvisejících

Kouření Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy