Kůže po dezinfekci je citlivější vůči slunečnímu záření, varuje expert

Kůže ošetřená dezinfekcí je podle odborníků citlivější vůči slunečnímu záření, může být i poškozena. Lepší je mýt si ruce mýdlem, pomůže i opalovací krém, řekl ČTK ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a dermatolog Petr Arenberger.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Španělský server El Periódico napsal, že u citlivějších osob nebo dětí může dojít až ke spáleninám. Dezinfekce rukou se doporučuje jako jedna z možných prevencí proti nákaze nemocí covid-19.

"Alkoholové prostředky odmašťují kůži. Ta je pak citlivější nejen na působení slané vody, ale i na ultrafialové záření," uvedl Arenberger. Částečně se tomu podle něj dá předejít namazáním kůže po zaschnutí dezinfekce hydratačním krémem nebo na pláži opalovacím krémem s ochranou proti slunečnímu záření. Stejnou službu jako dezinfekce podle Arenbergera udělá i umytí rukou v teplé vodě s mýdlem, jak doporučují i španělští odborníci.

Po uzavření bazénů a saun kvůli koronavirové krizi mohou Češi tato sportoviště znovu využívat od 23. května. Díky blížícímu se teplému počasí otevřou o víkendu i některá venkovní koupaliště. I tam museli do dneška provozovatelé pro návštěvníky zajistit možnost dezinfekce rukou a omezovat svou kapacitu, aby bylo možné zachovávat rozestupy. Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví nadále platí dezinfekce a další podmínky jen pro sauny nebo vnitřní sportoviště.

I v předchozích letech odborníci upozorňovali na nebezpečí opalování a důležitost používání ochranných krémů s UV filtrem, zejména u moře nebo ve vysokých horách. Ministerstvo dnes také aktualizovalo seznam zemí, které mají nízké riziko koronaviru. Patří tam nadále většina evropských oblíbených přímořských destinací kromě Portugalska. Nově je za bezpečnou považovaná Belgie, naopak rizikové zůstávají Velká Británie, Švédsko a část Polska. Češi tak mohou cestovat bez omezení i do Španělska a Itálie, jako jedna z prvních zemí se pro české turisty otevřelo Chorvatsko.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi odložili roušky. Virolog řekl, o kolik snižují riziko nákazy

01.07.2020 18:07 Podle americké studie na více než 25.000 lidech snižují roušky riziko nakažení covidem-19 na 34…

Slibných zpráv o testech možných vakcín proti koronaviru přibývá

01.07.2020 17:55 Další dva týmy vědců pracující na vývoji vakcín proti nemoci covid-19 dnes přišly s pozitivními…

Čeští lékaři zkoumají, jak při covidu-19 zabránit cytokinové bouři. Ta…

01.07.2020 17:00 Vědci z 1. lékařské fakulty a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zkoumají, jak u pacientů s…

Další vakcína proti koronaviru? Aktivuje se zařízením připomínajícím…

30.06.2020 16:30 Americká biotechnologická společnost Inovio oznámila, že její experimentální vakcína proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy