Látka obsažená v obalech škodí ekosystému i zdraví. Rostliny jsou kvůli ní menší

Výzkumy potvrdily neblahé účinky látek obsažených v obalech. Rostliny jsou menší a některé chemikálie mohou mít spojitost s rakovinou, nadváhou nebo špatnou imunitou. Nejhůře jsou na tom lidé stravující se v rychlém občerstvení.

Vědci provedli výzkum, který ukazuje, že nonyfenol způsobuje menší vzrůst rostlin. Poruší také jejich permeabilitu, čímž do rostliny může vniknout více chemikálií. Látka nemá dopad pouze na velikost rostlin, ale i na jejich nezávadnost při konzumaci.

Například ovoce a zelenina je podle vědců s nonylfenolem v kontaktu nepřetržitě. Je totiž obsažen v pesticidech nebo obalových materiálech. A právě kvůli nonylfenolu následně vnikají další látky do zabalených produktů ve větší míře.

Některé obaly jsou napuštěné i látkami, které zvyšují odolnost obalu a potravina je tak lépe chráněna. Tyto látky se zkratkou nazývají PFAS (PolyFluoroAkryl Substances). Podle studie několika vědců se i tyto látky mohou uvolňovat do produktů a následně do lidského těla.

Navíc studie prokázala, že uvedené látky se v těle ukládají dlouhodobě, a to i několik let. Jejich množství je následně vyšší u osob, které se pravidelně stravují ve fast foodech či pizzeriích oproti lidem, co jedí spíše doma.

Vědci také naznačili možnou spojitost mezi výskytem PFAS a několika důsledky na lidské zdraví. PFAS by mohly mít za následek zvýšené riziko vzniku rakoviny, poruchy štítné žlázy, přibývání na váze nebo celkové snížení funkce imunitního systému.

Je také důležité zmínit, že tyto látky se nemusí do potravin dostat pouze z obalových materiálů. Tyto chemikálie se totiž vyskytují i v povrchové vodě. Nonyfenol se do potravin dostává zejména kvůli znečištěné zavlažovací vodě. Jeho výskyt je podle zjištění americké Rady pro vědecký a průmyslový výzkum vysoký zejména kvůli postupům odstraňování odpadu a nakládání s odpadní vodou.

Nonyfenol byl poprvé vyroben v roce 1940 a od té doby jeho produkce vzrostla. Do roku 2021 má mít hodnotu 607,5 milionu dolarů. Největšími výrobci jsou nyní Čína a Indie. Bezstarostně se používal do poloviny roku 2000, kdy se začaly objevovat důkazy o jeho dopadech na životní prostředí.

Důsledkem toho se začala produkce této látky v některých zemích snižovat. Kanada od roku 2004 začala postupně vyřazovat produkty z nonylfenolu a Evropská unie omezila jeho používání při výrobě textilií, čistících prostředků a kosmetiky.

Vědkyně z Fakulty přírodních a zemědělských věd Univerzity v Pretorii uvádí několik možností jak bojovat s podobnými látkami. „Kampaně na zvyšování povědomí veřejnosti by měly zdůrazňovat negativní dopady nonylfenolu na celý ekosystém zejména v zemích, kde není výroba zatím regulována,“píše Willeke de Bruinová na webu The Conversation. Dále doporučuje dávat informaci o využití nonylfenolu na etikety výrobků. Taky by měli být podle Bruinové vyškoleni pracovníci čistíren odpadních vod a celá infrastruktura by se měla řádně udržovat.

Související

Nemocnice, ilustrační foto

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici zemřel jeden z mužů, který byl vážně zraněn. ČTK to řekla administrátorka fakultní nemocnice v Plzni Libuše Kufnerová. Stav druhého zraněného muže se podle ní mírně zlepšil a je ve stabilizovaném stavu. Plzeňští kriminalisté v případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Více souvisejících

Chemikálie potraviny jídlo zdraví věda

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy