Ledovce tají podle nejhoršího scénáře, odhalila nejnovější studie
Tání ledových příkrovů v Grónsku a na Antarktidě odpovídá nejhoršímu možnému scénáři Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) ohledně zvyšování hladiny oceánů. Vyplývá to z nové studie publikované v magazínu Nature Climate Change, podle níž ledovce z Grónska a Antarktidy zvedly hladinu oceánů od roku 1992 o takřka 1,8 centimetru.
doporučujeme
"Ačkoliv jsme předpokládali, že ledovcové příkrovy budou v reakci na oteplování oceánů a atmosféry přicházet o čím dál větší množství ledu, tak nakonec tají mnohem rychleji, než jsme si mohli představit," upozorňuje Tom Slater ze Střediska pro polární pozorování a modelování na Univerzitě v Leedsu, jenž je hlavním autorem studie. "Tání překonává klimatické modely, které používáme, a hrozí, že nebudeme připraveni na rizika spojená s rostoucí hladinou oceánů," dodal.
Studie srovnává poslední výsledky satelitního monitorování ledových příkrovů a projekce klimatických modelů. "Satelitní pozorování nám neříkají pouze to, kolik ledu se ztratilo, ale pomáhají nám také identifikovat a pochopit, které části Antarktidy a Grónska o led přicházejí. A během jakého procesu se tak děje," podotkl Slater.
Vědci začali systematicky monitorovat tání pevninských ledových příkrovů na počátku 90. let minulého století. Od roku 1992 do roku 2017 přišly Grónsko a Antarktida dohromady o 6,4 bilionu tun ledu, což zvedlo hladinu oceánů o téměř 1,8 centimetru.
Poslední měření ukazují, že hladina světových oceánů se zvyšuje o čtyři milimetry ročně. Pokud bude toto tempo pokračovat, zvýší se hladina oceánů do konce století o dalších 17 centimetrů, upozorňuje s odkazem na studii Evropská kosmická agentura (ESA). Nastala-li by tato varianta, dalších 16 milionů lidí žijících na pobřežích by ohrožovaly pravidelné povodně.
"Satellites are our only means of routinely monitoring these vast and remote areas." 🛰️@UniversityLeeds and @dmidk used @esa satellite data to show ice loss in Greenland and Antarctica is matching the @IPCC_CH's worst-case models. 🌍
— UK Space Agency (@spacegovuk) September 8, 2020
👉 https://t.co/DVgBeFyYq8 pic.twitter.com/VT4e9YzNGz
"Voda nestoupá jen kvůli Antarktidě a Grónsku. V nedávných letech začaly tát nebo zcela zmizely tisíce menších ledovců. Viděli jsme to například u ledovce Ok na Islandu, jenž byl prohlášen 'mrtvým' v roce 2014. To znamená, že tání ledovců se nyní stalo hlavním přispěvatelem k rostoucí hladině oceánů," podotkla Ruth Mottramová z Dánského meteorologického ústavu, jenž se na studii podílel.
Planeta Země se dál ohřívá. Rok 2020 byl nejteplejším v dějinách měření,…
15.01.2021 07:28 Rok 2020 byl těsně nejteplejším v dějinách měření, poznamenaly ho mocné hurikány a nevídané lesní…
Zemřel uznávaný archeolog Evžen Neustupný, proslavil Česko ve světě
14.01.2021 17:51 Ve věku 87 let dnes zemřel uznávaný archeolog Evžen Neustupný. ČTK o tom informovali zástupci…
VIDEO: Archeologové v Indonésii objevili nejstarší jeskynní malbu
14.01.2021 16:06 Archeologové v Indonésii objevili nejstarší známou jeskynní malbu. Vyobrazení divokého prasete v…
Britská studie: Po covidu-19 vydrží imunita nejméně pět měsíců
14.01.2021 10:02 Lidé, kteří prodělali nemoc covid-19, budou vůči ní s vysokou pravděpodobností imunní nejméně pět…