Lék proti covidu-19 se neosvědčil. USA teď řeší, co s ním

Spojené státy americké se musí vypořádat s 63 miliony zbylých dávek hydroxychlorochinu, protože Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pondělí zrušil povolení k distribuci antimalarika jako účinného léku na covid-19.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Začátkem března začala americká vláda hromadit hydroxychlorochin poté, co americký prezident Donald Trump lék označil za „velmi účinný“ v boji proti onemocnění covid-19. Tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Carol Danko pro CNN uvedl, že se ve fondu nachází nejen 63 miliónů dávek hydroxychlorochinu, ale další 2 milióny dávek chlorochinu od společnosti Bayer.

Poté, co FDA prohlásila, že není důvod věřit v účinnost léku proti viru, a poukázala na možné riziko nežádoucích účinků, mnozí odborníci vyjádřili obavy nad možnou kritikou ohledně národních investic. „Obávám se, že historicky bude tento krok posuzován jako nadměrná investice do jediné léčby, místo investic do více možných kandidátů,“ řekl David Holtgrave, děkan školy veřejného zdraví v Alabamě.

Danko v prohlášení uvedl, že vláda nyní pracuje na strategickém plánu se společnostmi, které antimalarikum darovaly, jak s lékem nejlépe naložit. Hydroxychlorochin se převážně užívá k léčbě malárie, lupusu nebo revmatoidní artritidy a poté, co Trump začal antimalarikum protěžovat, ozývali se pacienti s covid-19, že je léku nedostatek. Stephen Hahn z FDA uvedl, že rozhodnutí o zásobení hydroxychlorochinem v březnu nebylo v souvislosti s doporučením Trumpa, ale „bylo založeno na vyhodnocení Evropské univerzitní asociaci (EUA) a na dostupných vědeckých důkazech“.

Podle CNN mnoho odborníků tvrdí, že nikdy žádné důkazy o účinnosti antimalarika nebyly. Trump začal hydroxychlorochin doporučovat na základě francouzské studie, která se stala terčem několika stížností. Studie nejenže nedošla k závěru, že antimalarikum funguje, ale byla založená pouze na 20 pacientech a úplně ignorovala pacienty s léčbou hydroxychlorochinem, kteří zemřeli nebo byli na jednotkách intenzivní péče. Mezinárodní organizace antimikrobiální chemoterapie, která publikovala francouzskou studii, ve svém lékařském časopise oznámila, že studie „nesplňuje očekávaný standard“.

Další výzkumy zabývající se účinností hydroxychlorochinu ukázali, že pacienti s covidem-19, kteří byli léčeni antimalarikem měli dvakrát větší pravděpodobnost srdeční zástavy. Jedna z těchto studií je zveřejněna v časopise Journal of American Medical Association.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světem koluje nový typ koronaviru SARS-CoV-2. Je nakažlivější, než originál

03.07.2020 22:14 Aktualizováno Na celém světě v současnosti dominuje jedna z variant viru SARS-CoV-2, která se odlišuje od té, jež…

Koronavirem se po celém světě nakazilo více než 11 milionů lidí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Globální počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem dnes přesáhl 11 milionů. Bilance…

Češi budou moci za pár dní pozorovat kometu pouhýma očima

03.07.2020 19:16 Za pár dnů by lidé v Česku mohli pozorovat kometu C/2020 F3 (Neowise). Je velká šance, že jasnou…

Čeští vědci popsali, proč v savčím vajíčku nefungují mikroRNA

03.07.2020 11:43 Vědci z Akademie věd ČR objasnili, proč krátké řetězce ribonukleové kyseliny, takzvané mikroRNA, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy