Lékaře uprostřed pandemie děsí podivné mrtvice u mladých lidí. Může za ně covid-19?

Studie probíhající ve třech nemocnicích v čínském Wu-chanu ukázala, že více jak čtvrtina pacientů s onemocněním covid-19 měla i neurologické příznaky. Neurochirurg z nemocnice v New Yorku upozorňuje na vyšší výskyt podivných mrtvic u mladých lidí a domnívá se, že je za to zodpovědný právě virus SARS-CoV-2.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Čtyři muži a jedna žena ve věku 30 a 40 let byli hospitalizováni v nemocnici v New Yorku s život ohrožující mrtvicí. Všichni byli pozitivní na covid-19. Podle neurochirurga Thomase Oxleyho je cévní mozková příhoda u mladých lidí jinak velice vzácná. Tito pacienti bez chronických onemocnění byli hospitalizováni během pouhých dvou týdnů.

Čínská studie uvádí, že z 214 pacientů mělo 36 % neurologické příznaky. Vědci zatím netuší, z jakého důvodu onemocnění covid-19 způsobuje mrtvici, ale podle Oxleyho za tím může být reakce cév, které jsou napadeny virem, což vede k tomu, že se cévy zanítí a vytvoří krevní sraženinu, která putuje až do mozku.

Žena ve věku 33 let, která neměla předchozí anamnézu a byla hospitalizována s mrtvicí, uvedla, že týden před cévní mozkovou příhodou měla kašel, bolesti hlavy a zimnici. Poté se jí hůře mluvilo a levá noha a paže otupěly. Stejný scénář zažili i čtyři muži, kteří neměli žádné příznaky onemocnění covid-19 nebo jen velmi mírné, přesto byli pozitivní.

Zvýšený trend mrtvic u mladých lidí vzbuzuje obavy, protože jsou většinou bez závažných symptomů. Podle neurochirurgů je pravděpodobnost, že mrtvice souvisí s krevními sraženinami vysoká, protože i experti hlásí nález krevních sraženin v plicích u mrtvých s covid-19. Herci Nickovi Corderovi musela být amputována pravá noha, poté co mu bylo diagnostikováno onemocnění covid-19 a vytvořila se mu krevní sraženina.

„Existují i další viry, o kterých se budeme v budoucnu učit a které budou spojeny s mrtvicí stejným způsobem,“ uvedl Oxley pro Business Insider a dodal, že onemocnění covid-19 odhaluje dříve neprozkoumané souvislosti mezi viry a mrtvicí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Singapurští vědci testují metodu získávání energie ze stínu

10.07.2020 08:38 Vědci v Singapuru doufají, že se jim podaří zdokonalit novou metodu získávání energie ze stínu,…

Svět čeká v příštích letech další oteplení. Vědci řekli, o kolik stoupne…

09.07.2020 18:38 Aktualizováno Existuje riziko, že v příštích pěti letech bude globální teplota vyšší až o jeden a půl stupně…

V boji za lepší klima jde o prioritu. Výsledky nebudou hned, upozorňují…

09.07.2020 16:00 Snižování koncentrace skleníkových plynů v atmosféře je prioritou pro mnoho zemí celého světa.…

Covid-19 a statistiky. Počet úmrtí se možná nikdy nedozvíme, naznačuje…

09.07.2020 15:30 Počty úmrtí na covid-19 jsou pravděpodobně zaznamenány po celém světě, ale v mnoha zemích jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy