Lékaři v New Yorku budou léčit COVID-19 plazmou uzdravených

Lékaři v New Yorku brzy začnou prověřovat novou metodu boje s koronavirem, která spočívá ve využívání krevní plazmy uzdravených pacientů pro léčbu nakažených. Informoval o tom list The New York Times. Podle lékařů z nemocnice Mount Sinai obsahuje krevní plazma uzdravených účinné protilátky, které mohou pomoci pacientům v počátečních fázích choroby.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Metoda se už dlouho používá pro léčbu infekčních nemocí, například eboly nebo klasické chřipky. Pro léčbu choroby COVID-19 ale podle newyorského listu dosud v USA použita nebyla.

"Dokud to nezkusíte, nic se nedozvíte. Není to úplně výstřel do tmy, ale prověřené to není," řekl deníku The New York Times hlavní lékař nemocnice Mount Sinai David Reich.

Testy už v úterý schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a o možnost využít pokusnou metodu se už přihlásily i jiné newyorské nemocnice. New York je jako hlavní ohnisko nákazy v USA v kritické situaci.

Dárci budou muset projít pečlivou prohlídkou, symptomy choroby nesmějí mít po dobu nejméně dvou týdnů. V krvi musejí mít navíc vysoké procento protilátek a jsou testováni na žloutenku a AIDS. Rizikem pro příjemce je možnost, že tělo dárcovskou plazmu nepřijme a začne se jí bránit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína bude, tvrdí lékař. Má to ale háček. V koronaviru vidí jiný problém

05.06.2020 22:02 Aktualizováno Podle molekulárního imunologa Václava Hořejšího vakcína proti novému typu koronaviru bude. Je ale…

Hydroxychlorochin pacientům s covidem-19 nepomáhal, ukázaly testy

05.06.2020 21:23 Aktualizováno Oxfordská univerzita ukončila testování hydroxychlorochinu na pacientech s covidem-19, protože lék…

Čeští vědci jsou o krok blíže přípravě kovové vody

05.06.2020 09:19 Tým, jehož součástí jsou i čeští vědci, detailně zmapoval, jak vzniká kov. Vědci popsali přechod ke…

V Česku se dnes v noci odehraje zvláštní úkaz

05.06.2020 08:18 Na obloze nad Českem bude dnes večer možné pozorovat polostínové zatmění Měsíce. Úkaz, při kterém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy