Covid-19 může u některých lidí vyvolat cukrovku, zjistili lékaři

Diabetes je obecně považován za civilizační chorobu a ve většině případů je spojován se stresem, nevhodnou stravou a nedostatkem pohybu. Minulé studie ukázaly, že lidé trpící diabetem mají větší pravděpodobnost úmrtí na covid-19. Vědci ale tvrdí, že covid-19 není jen riziko pro lidi trpící diabetem, ale že sám covid-19 diabetes způsobuje.

Cukrovka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Cukrovku rozlišujeme na dva typy. První typ diabetu se vyznačuje tím, že slinivka břišní nevytváří inzulin z důvodu poruchy imunitního systému. Tento typ cukrovky je obyčejně diagnostikován v dětském věku a již v minulosti bylo dokázáno, že i obyčejná chřipka může zmást protilátky, které se zaměří na beta buňky slinivky, které poté nevytváří inzulín. V případě, že tento proces proběhne velmi rychle a příznaky nemoci se projeví až jako cukrovka zvýšenou hladinou glykémie v krvi, už se beta buňky nemohou znovu obnovovat a je zapotřebí inzulín. Při cukrovce druhého typu tělo inzulín tvoří, ale není schopno jej využít.

Několik uznávaných vědců z celého světa začátkem měsíce června představilo studii časopisu New England Journal of Medicine (NEJM) a tvrdí, že covid-19 může způsobit diabetes prvního typu, uvedl Science Alert. Již byly zaznamenány případy akutního diabetu, jehož příčinou byly příušnice nebo i enteroviry, a konkrétní případ muže z Číny, který byl jinak zdravý, ale po prodělání nemoci covid-19 se u něj vyvinul těžký diabetes. 

Když v letech 2002 – 2004 udeřil virus SARS, ve východní Asii byl u mnoha pacientů detekován akutní diabetes. U většiny pacientů ustoupil po třech letech, ale u 10 % přetrvává. Nový virus SARS-CoV-2 patří do stejného druhu jako SARS-CoV, tedy virus způsobující nemoc SARS, vědci proto předpokládají, že můžeme očekávat více pacientů s diabetem 1. typu. Jestli covid-19 přímo způsobuje cukrovku prvního nebo druhého typu anebo bude mít na svědomí úplně nový typ cukrovky, to vědci nedokážou s jistotou říct, protože se zatím jedná pouze o odhad.

Jelikož existuje málo údajů o pacientech s covidem-19 a možných případech cukrovky, autoři vytvořili registr a doufají, že globální sběr dat pomůže k rozřešení otázky, jestli opravdu covid-19 způsobuje diabetes.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

07.07.2020 22:13 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Stovky vědců varují: Koronavirus SARS-CoV-2 se může šířit i vzduchem

07.07.2020 22:05 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) i americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)…

Unikátní podívaná. Kometa Neowise bude od čtvrtka nad obzorem po celou noc

07.07.2020 18:33 Aktualizováno Od 9. července nastanou nejlepší podmínky pro pozorování komety Neowise. Nad obzorem zůstane po…

Italský ledovec se barví dorůžova. Podle experta to není dobrá zpráva

07.07.2020 17:12 Ledovec Presena v severní Itálii se kvůli přítomnosti řas barví do růžova. A to není dobrá zpráva,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy