Léta na severním pólu budou do roku 2050 bez ledu, obávají se vědci

Led na severním pólu do roku 2050 během některých letních sezón roztaje, nezabrání tomu ani splnění ctižádostivých cílů ke snížení emisí oxidu uhličitého. Uvádí to podle agentury DPA studie vedená výzkumníkem Dirkem Notzem z Hamburské univerzity.

"Pokud emise celosvětově rychle a významně snížíme, a tak dosáhneme cíle dvou stupňů Celsia, stejně bude arktický led ještě před rokem 2050 během letních měsíců stále častěji výrazně roztávat," řekl Notz, který zmínil závazky v pařížské dohodě z roku 2015. Ta si za cíl v boji s globálním oteplování klade udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období.

Arctic sea ice will be very likely lost at least one summer within the next 30 years. An international group of researchers led by Dirk Notz shows that it crucially depends on future climate protection how often Arctic will be ice-free. #CMIP6 #SIMIP https://t.co/IkBz5XHOVU pic.twitter.com/4uLqpolsMT

— CEN Uni Hamburg (@CENunihh) April 22, 2020

"Překvapilo nás to," řekl Notz o zjištění, že ani splnění klimatických cílů roztávání polárních ledovců nezabrání. Studii, která vychází z analýzy 40 klimatických modelů, vědci zveřejnili v odborném časopise Geophysical Research Letters.

Notz považuje Arktidu za hlavní dějiště klimatických změn. Mořský led totiž reaguje velmi citlivě na oteplování planety. Každá tuna oxidu uhličitého, která se do ovzduší dostane, znamená roztátí tří metrů krychlových ledu, poznamenal Notz.

Pokud lidstvo dosáhne cíle dvou stupňů Celsia, bude pravděpodobně led na severním pólu do roku 2050 během lét výrazně roztávat. Jestliže se oteplení klimatu podaří udržet do 1,5 stupně Celsia, bude severní pól bez ledu výjimkou, domnívá se Notz. "Pravděpodobně je už příliš pozdě," dodal vědec ke klimatickým opatřením.

Související

Ilustrační fotografie.

Nenormální únorové počasí. Je o více než šest stupňů tepleji

Čeští meteorologové předpokládají, že letošní únor bude nejteplejším únorem v Česku v historii měření. Na sociální síti X to v pondělí uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V průměru je zatím o více než šest stupňů tepleji oproti dlouhodobému průměru. 

Více souvisejících

globální oteplování arktida Klimatické změny Vědci

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 29 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy