Lidé se mohou koronavirem nakazit až na vzdálenost 8 metrů, tvrdí vědkyně

Během probíhající pandemie koronaviru byla Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučena lidem vzdálenost jednoho od druhého nejméně 2 metry, aby se omezilo riziko nákazy. Nový výzkum však naznačuje, že kapénky by mohly cestovat mnohem dále.

Lydia Bourouiba, docentka na MIT a odbornice na dynamiku tekutin, vysvětlila, že například kýchnutí má za následek turbulentní oblak plynu, který by mohl obsahovat kapénky koronaviru.

Její výzkum byl publikován v časopise Journal of American Medical Association. „Nedávná práce ukázala, že výdechy, kýchání a kašel se sestávají především z vícerozměrného turbulentního plynu, takzvaného "obláčku", který vstřebává okolní vzduch a nese v něm shluky kapének,“ píše ve studii.

Lékař Anthony Fauci, ředitel Národního ústavu pro alergické a infekční choroby, ale podle Fox News vyzval v úterý večer v Bílém domě k opatrnosti před tímto výzkumem. "Mohl by být opravdu hrozně zavádějící," řekl a dodal, že by to platilo pouze u lidí s extrémně silnými kýcháním.

"Kvůli rychlosti obláčku jsou kapénky nesoucí patogeny poháněny mnohem dále, než kdyby byly vysílány izolovaně bez obláčku, který je zachycuje a přenáší vpřed," napsala Bourouibová.

"Vzhledem k různým kombinacím tělesných podmínek jednotlivého pacienta, jako je vlhkost a teplota, může oblak plynu cestovat 7 až 8 metrů," dodala.

Podle Bourouibové mohou kapénky viru nejen kontaminovat povrchy, ale zbytek viru zůstává ve vzduchu, kde je lapen v pohybujícím se oblaku. "Nakonec oblak a jeho užitečné množství kapének ztratí na hybnosti a soudržnosti a zbývající kapénky v oblaku se vypařují, čímž se vytvářejí zbytky nebo jádra, které mohou zůstat zavěšeny ve vzduchu po dobu několika hodin, a to podle vzorců proudění vzduchu vyvolaného systémy ventilace nebo klimatizace," míní.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jaderné zbraně se přesunou na orbitu? Rusko vetovalo rezoluci o zastavení zbrojení ve vesmíru

Rusko ve středu vetovalo návrh rezoluce OSN předložené Spojenými státy a Japonskem, která vyzývá všechny státy světa, aby zabránily závodům v jaderném zbrojení ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy