Masky chrání veřejnost nedostatečně. Většina lidí je totiž nosí špatně, ukázaly studie

V rámci celosvětové pandemie covid-19 se obličejové masky staly jakousi ikonou, která má chránit populaci před možným šířením viru. Názory v oblasti ochrany se mohou lišit, někteří lékaři tvrdí, že neposkytují zase tak velkou ochranu, jak si můžeme myslet, druzí tvrdí, že nám může zachránit životy. Studie však ukázala, že jen velmi málo lidí ví, jak správně masky nasadit tak, aby byli správně chráněni.

Přidejte svůj názor

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Výzkum ze Singapuru ukázal, že pouze jeden z osmi účastníků si uměl správně nasadit respirátor N95. Tento druh respirátorů bychom v nejlepším případě měli nosit všichni, protože dokážou zachytit až 95 % aerosolů a nano částic, ale v současné době je to nedostatkové zboží, dokonce i pro zdravotnický personál a většina zemí žádá, aby lidé masky nenosili a přenechali je potřebnějším. Přesto, kdybychom měli masky k dispozici pro všechny, velká část populace by neuměla masku správně nasadit.

První studie, která se zabývala správným nošením masek vznikla po hurikánu Katrina a ve výsledku zjistila, že 24 % účastníků si neumělo nasadit masku správně. Poté v roce 2014 byly zaslány respirátory N95 s obrázkovým návodem singapurské veřejnosti v rámci možného krizového plánu v případě zhoršení ovzduší. O rok později bylo vybráno 714 lidí, které měli za úkol si nasadit respirátor, ale už bez obrázkového návodu a provedli kontrolu těsnění.

Úspěšnost byla pouze 12,6 %. Většina účastníků testem neprošla, a to se týkalo i lidí, kterým byl původně zaslán obrázkový návod, jak masku správně nasadit. Studie uvádí, že největší chyby lidé dělali v nesprávném umístění šňůrek, zanechávali mezery mezi maskou a kůží a nedokázali maskou správně sevřít nos.

Tato studie se týkala respirátorů s označením N95, v Evropské Unii nese označení FFP2 a v Číně KN95. Studie už nehovoří o přínosu chirurgických roušek nebo látkových masek. Autoři studie přesto apelují na politiky, aby k doporučení ochranných masek na obličej, poskytovali řádné instruktážní materiály, protože „naše studie vyhodnotila obrázkové návody jako nedostatečné“.

Studie, která byla zveřejněna v JAMA Network Open, zastává názor, že nošení masek N95 se míjí účinností během pandemie covid-19. „Používání masky N95 širokou veřejností se nemusí promítnou do účinné ochrany, ale naopak poskytují falešné ujištění,“ uvedli závěrem autoři studie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci odhalují tajemství pandemie. Koronavirus se po světě šířil jinak,…

02.06.2020 22:08 Aktualizováno Přelom ledna a února byl pro Evropu a Spojené státy kritický. Na obou kontinentech se totiž…

Průlom v biomedicíně: Čeští vědci se podíleli na objevu nového řízení…

02.06.2020 12:43 Nový a levnější způsob řízení pohybu mikrorobotů napájených a ovládaných světlem objevil česko…

Koronavirus není chřipka. Nová studie popisuje covid-19 jako cévní…

02.06.2020 11:42 Koronavirus je cévní onemocnění, tvrdí studie zveřejněná v dubnu v respektovaném odborném časopise…

NASA: K Zemi se blíží potenciálně nebezpečný asteroid

02.06.2020 10:25 K Zemi se 6. června přiblíží planetka (asteroid) řazená do kategorie potenciálně nebezpečných těles…

Související:

Právě se děje

Další zprávy