Jak šíří covid děti a dospělí? Rozsáhlá studie vyvrátila některé mýty

Od začátku pandemie covid-19 důkazy nasvědčovaly, že děti nejsou významnými přenašeči této nemoci. Proč děti nejsou tolik zranitelné, je námětem mnoha diskusí mezi odborníky a předmětem výzkumů. Nová masivní studie z Jižní Koreje naznačuje, že starší děti přenášejí virus SARS-CoV-2 stejně jako dospělí.

Jihokorejský výzkum probíhal od 20. ledna do 27. března a během této doby tým lékaře Young Joon Parka z korejského centra pro kontrolu a prevenci nemocí trasoval 5 706 pozitivních pacientů na covid-19. Více než pět tisíc lidí se dostalo do kontaktu s 59 073 lidmi, kteří byli následně testováni.

Podle předpokladu se jednalo převážně o členy rodiny nakaženého nebo osoby, které s ním sdílely stejnou domácnost. Infekce se přenesla na 11,8 % lidí z domácnosti a 1,9 % mimo domácnost. „Vyšší detekce v domácnostech a detekce mimo by mohla částečně odrážet přenos během sociálního distancování, kdy rodinní příslušníci většinou zůstali doma, s výjimkou plnění základních úkolů,“ vysvětlují vědci ve své studii.

Výsledky výzkumu ukázaly, že když byli pozitivní pacienti na covid-19 rozděleni podle věku, domácnosti s dětmi od 10 do 19 let měli vyšší míru infekčnosti. Podle výzkumu děti do devíti let přenášejí mnohem méně viru. Nákaza se projevila pouze u 5,3 % členů domácnosti.

„Obávám se, že existoval pocit, že děti se nemohou nakazit nebo neinfikují stejným způsobem jako dospělí,“ řekl výzkumník infekčních chorob Michael Osterhol. Podle jeho slov je důležité tento fakt přijmout a zahrnout do dalších plánů.

Podle Science Alert vědci uznali, že studie má několik omezení. Neříká totiž, jak byli lidé infikováni, protože mohli být nákaze vystaveni i mimo domácnost a také opomněla asymptomatické pacienty.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda viry a bakterie děti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 44 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

Zdroj: David Holub

Další zprávy