Mutace koronaviru: Jak se covid přenesl ze zvířete na člověka?

Je známo, že se první případ nákazy novým koroanvirem objevil loni v listopadu a do konce roku se objevoval pouze v Číně. Dosavadní studie ale ukázaly, že k šíření na člověka mohlo docházet déle, než si vědci dosud mysleli.

Podle výsledků studie mezinárodního týmu vědců z Austrálie, Británie a USA koloval patogen koronaviru mezi lidmi mnohem dříve, než byl zaznamenán první případ v čínském Wu-chanu.

Experti hledali náznaky o vývinu patogenu a zjistili, že ze zvířete na člověka se mohl přenášet celá desetiletí. Uvedli to ve studii, o níž informoval časopis Nature Medicine.

Ředitel amerického Národního institutu zdraví Francis Collins uvedl, že "v důsledku postupných evolučních změn v průběhu let nebo možná desetiletí, kdy se přenášel mezi zvířaty, nakonec získal schopnost šířit se z člověka na člověka a nyní způsobuje život ohrožující onemocnění."

Šíření patogenu mohlo probíhat roky v tichosti, naplno ale vypuklo až letos. Přesto se vědci nyní přiklánějí k myšlence, že skutečné šíření napříč světem začalo už loni, dříve, než o nemoci COVID-19 někdo vůbec tušil.

Minulé výzkumy ukázaly, že se virus SARS-CoV-2 pravděpodobně vyvinul z dvou odlišných kmenů a tím získal možnost adaptace na lidské buňky. Je to přirozený proces známý jako selektivní smetení tzv. proces fixace výhodné mutace.

To ukazuje na možnost, že předek viru mohl v netopýrech cirkulovat dlouhou dobu, poté zmutoval a následně přeskočil na jiné zvíře nebo rovnou na člověka.

Proto je veškerá genetická informace viru SARS-CoV-2 podobná genomu ostatních koronavirů, které se nacházejí v netopýrech, ale i v luskounech. Koronaviry společně s virem SARS-CoV-2 mají stejný genový základ a nepatrné rozdíly značí, že se jedná o typický vývoj, který podle vědců ukazuje na to, že virus SARS-CoV-2 je mutací předchozího koronaviru.

Odhaduje se, že 60 % všech známých infekčních chorob pochází se zvířat. Než svět zasáhl nový virus SARS-CoV-2, všech předchozích šest nalezených koronavirů pocházelo z netopýrů, myší nebo domácích zvířat.

Netopýr je považován za přirozený rezervoár nákazy a jeho imunitní systém většinu koronavirů zničí. Virus může vyvinout několik dalších variant, které jsou odolnější a přeskočí na jiného netopýra.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Británie chce zastavit migraci, uprchlíky začne odvážet ze země. Sunak oznámil kdy

Podle britského premiéra Rishiho Sunaka by měla první letadla s migranty odletět z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů, a od léta by měly být tyto lety pravidelné. Sunak to dnes oznámil během rozhovoru s médii během své cesty do Spojených států a Kanady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy