Na Madagaskaru byla objevena nejošklivější orchidej světa

Mezi druhy, které byly nově objeveny v letošním roce, je také rostlina, o níž se mluví jako o "nejošklivější orchideji na světě", informoval zpravodajský portál BBC. Za jejím objevem v lesním porostu na Madagaskaru stojí londýnské Královské botanické zahrady a jejich partnerské laboratoře.

rostliny
doporučujeme

Rostlina s dohněda zbarvenými květy velkými 11 milimetrů dostala latinské pojmenování Gastrodia agnicellus.

I když orchideje jsou většinou proslulé krásou svých květů, nově identifikovaný druh sami spolupracovníci Královských botanických zahrad popsali jako "spíše ošklivý". Rostlina nemá listy, nevykonává fotosyntézu a závisí na houbách. Botanici ji klasifikovali jako ohroženou, zároveň ale podotýkají, že se vyskytuje v malém množství v národním parku, takže má již určitou ochranu.

Spolupracovníci botanických zahrad v londýnském Kew v letošním roce nově pojmenovali celkem 156 nových rostlin a hub. Každý druh má podle nich své vlastní kvality a může představovat potenciál pro lidstvo. Některé druhy mohou být využity jako plodina, léčivo nebo se stát zdrojem příjmů pro místní obyvatele. Jednou z užitečných a zároveň vzhledných nově objevených rostlin je Ipomoea noemana, přezdívaná ranní sláva, již dříve známá lidem žijícím vysoko v peruánských Andách, kteří pojídají její sladké fialové hlízy.

Za některými dosud neznámými druhy nemuseli přitom britští odborníci nijak daleko. Nový druh pavučince byl nalezen přímo na okraji londýnského letiště Heathrow. Mykolog, který objev učinil, pojmenoval houbu Cortinarius heatherae po své manželce Heather.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

17.01.2021 09:13 Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit…

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do…

Planeta Země se dál ohřívá. Rok 2020 byl nejteplejším v dějinách měření,…

15.01.2021 07:28 Rok 2020 byl těsně nejteplejším v dějinách měření, poznamenaly ho mocné hurikány a nevídané lesní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama