NASA zachytila podivné barevné signály. Neumí je vysvětlit

Vědci jsou zmatení nově zaznamenaným jevem. Během jedné vteřiny byly pozorovány záhadné záblesky ze vzdálené galaxie. Informoval o tom Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), který sám neví, co přesně tento "pozdrav" z hlubokého vesmíru znamená.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Úřad nyní nedokáže tento objev úplně vysvětlit. Zatím je známo, že se barevné záblesky objevily na pouhou sekundu a následně opět zmizely v hlubinách vesmíru. Zachytila je kosmická sonda s názvem NuSTAR. Píše o tom web news.com.au.

Podle studie, která byla zveřejněna v Astrofyzikálním deníku, se jednalo o několik koulí modrého a zeleného světla. Nebylo ovšem možné je důkladně prozkoumat vzhledem k omezenému času, který vědci měli. Pravděpodobně se ale jedná o ultrafialový zdroj rentgenových paprsků.

"Deset dní je opravdu málo k tomu, aby objekt dosáhl svého úplného zjevení, pokud ho nevidíme v jeho plné záři, není možné ho zcela prozkoumat," uvedla Hannah Earnshaw, postdoktorandská výzkumná pracovnice v Caltechu.

Obvykle se totiž podobné anomálie zkoumají v delším časovém horizontu téměř nepřetržitě. Z výsledků pozorování je pak možné provádět plnohodnotný výzkum. Earnshaw dodává, že v tomto případě měli ale štěstí, že byl objekt vůbec spatřen i když jen na krátkou dobu.

Vědci dále uvádějí, že výskyt ULX, tedy ultrajasného zdroje rentgenového záření, je ve vesmíru celkem běžnou záležitostí. Obvykle se ale jedná o dlouhotrvající jev. Vzhledem k tomu, že bylo zmiňované světlo spatřeno pomocí RTG zdroje, můžeme vyloučit, že se jedná o supernovu. Jednou z možností vysvětlení podivného zjevení je nález černé díry, která do sebe vtahuje jiné těleso.

"Pokud se jiné těleso přiblíží k černé díře, gravitace ho vtáhne do ní a zbylé trosky zůstávají na její těsné oběžné dráze," uvádí NASA. Materiál na vnitřní straně nově vytvořeného disku se díky superrychlým pohybům zahřívá až na miliony stupňů, což vyzařuje rentgenové paprsky.

Další možnou teorií je, že se jedná o neutronovou hvězdu, která má přibližně stejnou hmotnost, jako Slunce a je obdařena schopností čerpat materiál, ze kterého vytváří kotouče  generující zdroje ultrajasného rentgenového záření.

Pokud se však neutronová hvězda točí příliš rychle, vytvoří se magnetické pole, které zabrání vytvářeným kotoučům dosednout na její povrch. Earnshawová vysvětluje, že by to bylo podobné, jako snaha naskočit na kolotoč, který se točí rychlostí tisíce kilometrů za hodinu.

Loading...
Témata: vesmir | NASA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Může vás zabít spánek? Lékaři mají pro tyto skupiny lidí špatné zprávy

15.09.2019 12:00 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Obraz naprosté zkázy: Na světě bylo 6 bilionů stromů. Co až nebude žádný?

15.09.2019 11:05 Jak jsme závislí na životě lesů? Stromy mají na této planetě vícero úkolů, od ukládání uhlíku a…

Do Sluneční soustavy přiletěl návštěvník z cizího planetárního systému

14.09.2019 12:38 Sluneční soustava, jejíž součástí je i planeta Země, má zřejmě dalšího návštěvníka z cizího…

Antinobelovy ceny uděleny. Tyto vynálezy a studie vám změní život, pobavte…

13.09.2019 09:16 Vynález stroje na výměnu dětských plenek, studie o potěšení ze škrábání či o účincích pizzy proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama