NASA zachytila podivné barevné signály. Neumí je vysvětlit

Vědci jsou zmatení nově zaznamenaným jevem. Během jedné vteřiny byly pozorovány záhadné záblesky ze vzdálené galaxie. Informoval o tom Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), který sám neví, co přesně tento "pozdrav" z hlubokého vesmíru znamená.

Ilustrační foto
doporučujeme

Úřad nyní nedokáže tento objev úplně vysvětlit. Zatím je známo, že se barevné záblesky objevily na pouhou sekundu a následně opět zmizely v hlubinách vesmíru. Zachytila je kosmická sonda s názvem NuSTAR. Píše o tom web news.com.au.

Podle studie, která byla zveřejněna v Astrofyzikálním deníku, se jednalo o několik koulí modrého a zeleného světla. Nebylo ovšem možné je důkladně prozkoumat vzhledem k omezenému času, který vědci měli. Pravděpodobně se ale jedná o ultrafialový zdroj rentgenových paprsků.

"Deset dní je opravdu málo k tomu, aby objekt dosáhl svého úplného zjevení, pokud ho nevidíme v jeho plné záři, není možné ho zcela prozkoumat," uvedla Hannah Earnshaw, postdoktorandská výzkumná pracovnice v Caltechu.

Obvykle se totiž podobné anomálie zkoumají v delším časovém horizontu téměř nepřetržitě. Z výsledků pozorování je pak možné provádět plnohodnotný výzkum. Earnshaw dodává, že v tomto případě měli ale štěstí, že byl objekt vůbec spatřen i když jen na krátkou dobu.

Vědci dále uvádějí, že výskyt ULX, tedy ultrajasného zdroje rentgenového záření, je ve vesmíru celkem běžnou záležitostí. Obvykle se ale jedná o dlouhotrvající jev. Vzhledem k tomu, že bylo zmiňované světlo spatřeno pomocí RTG zdroje, můžeme vyloučit, že se jedná o supernovu. Jednou z možností vysvětlení podivného zjevení je nález černé díry, která do sebe vtahuje jiné těleso.

"Pokud se jiné těleso přiblíží k černé díře, gravitace ho vtáhne do ní a zbylé trosky zůstávají na její těsné oběžné dráze," uvádí NASA. Materiál na vnitřní straně nově vytvořeného disku se díky superrychlým pohybům zahřívá až na miliony stupňů, což vyzařuje rentgenové paprsky.

Další možnou teorií je, že se jedná o neutronovou hvězdu, která má přibližně stejnou hmotnost, jako Slunce a je obdařena schopností čerpat materiál, ze kterého vytváří kotouče  generující zdroje ultrajasného rentgenového záření.

Pokud se však neutronová hvězda točí příliš rychle, vytvoří se magnetické pole, které zabrání vytvářeným kotoučům dosednout na její povrch. Earnshawová vysvětluje, že by to bylo podobné, jako snaha naskočit na kolotoč, který se točí rychlostí tisíce kilometrů za hodinu.

Témata: vesmir | NASA | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Nova studie: Covid-19 se ve školách patrně šíří snadněji, než se myslelo

06.08.2020 09:13 Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo.…

V Antarktidě byly objeveny nové kolonie tučňáků, díky jejich trusu

06.08.2020 08:42 Britští vědci zjistili, že v Antarktidě je víc kolonií tučňáků císařských, než se původně…

Vzývaný lék na koronavirus nefunguje. Profesorka vysvětlila, co zmátlo…

06.08.2020 00:01 NÁZOR - Studie publikovaná koncem července v prestižním vědeckém časopise Nature, potvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama