Co všechno způsobuje covid-19? Pitvy poukázaly na problém téměř ve všech orgánech

Vědci mají další poznatky v souvislosti s nemocí covid-19 způsobovanou novým typem koronaviru. Po pitvě zemřelých pacientů byla zjištěná přítomnost krevních sraženin nejen na plicích, nýbrž skoro ve všech lidských orgánech.

Krev
doporučujeme

Ředitelka oddělení patologie NYU Langone Medical Center Amy Rapkiewiczová se doslova nechala pro CNN slyšet, že aktuální zjištění, která už minulý měsíc naznačoval její tým v odborném časopisu The Lancet EClinicalMedicine, lze označit za doslova alarmující. 

Po počátečním výskytu viru se lékaři domnívali, že se jedná o běžné respirační onemocnění jako je pneumonie. Nyní ale už vědí, že dokáže způsobovat i větší srážlivost krve, která pak může mít za následek druhotné zdravotní potíže.

Mezi ty patří například mozkové mrtvice, selhání ledvin, srdeční záněty a komplikace imunitního systémem. Informovala o tom redaktorka serveru Businessinsider Holly Seconová.

Že covid-19 může způsobovat nadměrnou srážlivost krve ve velkých cévách zásobujících životně důležité orgány, jako jsou plíce, srdce, mozek a kůže, varovali doktoři už dříve. Nyní se ale ví, že to může postihnout i malé cévky.

"Nová zjištění nás velice znepokojují, neboť jsme až dosud mysleli, že se tento negativní jev projevuje výhradně na plicích. Teď už vidíme, že se dotýká téměř všech orgánů, jak potvrdily závěry pitvy, řekla redaktorka americké televizní stanice CNN Erin Burnettová.

Rapkiewiczová dále poznamenala, že se také ukázal enormní výskyt velkých buněk kostní dřeně megakaryocytů, které obvykle necirkulují mimo plíce a kosti.

"Našli jsme je v srdci, ledvinách, játrech a dalších orgánech," řekla pro CNN. "Zejména v srdci mohou megakaryocyty způsobit velkou paseku, jelikož v něm pak více produkují krevní destičky, které se podílejí na srážlivosti krve," dodala.

Podle CNN se výzkumníci snaží vymyslet plán, jak determinovat spojitost mezi buňkami kostní dřeně a větší srážlivostí krve v průběhu nemoci covid-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel vynálezce pixelu Russell Kirsch (†91), naskenoval první digitální…

14.08.2020 13:02 V 91 letech zemřel americký počítačový vědec Russell Kirsch, kterému se připisuje vynález pixelu a…

Průlom v testování na covid-19. Belgická univerzita vyzkouší novou metodu

14.08.2020 08:43 Belgie od září zahájí zkušební testování na koronavirus, které má pomoci výrazně zvýšit počet…

Vědce roky zajímal původ záhadných vesmírných jevů. Letos došlo k průlomu

13.08.2020 10:10 Rychlé radiové záblesky jsou přechodné radiové impulsy, které mohou trvat od milisekundy až po…

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama