Netopýr, nebo luskoun? Kolem původu koronaviru je dál řada nejasností

Příběh o původu viru SARS-CoV-2 je všem známý. Na konci roku 2019 byl nakažen první člověk onemocněním covid-19 na zvířecím trhu v čínském Wu-chanu. Z jakého zvířete se virus na lidi přenesl?

Vědci tvrdí, že virus pochází z netopýrů, ale s největší pravděpodobností se virus na člověka dostal přes jiné zvíře. Je to podobný scénář jako u viru SARS z roku 2002. Od netopýrů, kteří slouží jako přirozený zdroj a nabízí výborné prostředí k přežívání nákazy, se tehdy lidé nepřímo nakazili přes cibetky nebo psíky mývalovité.

Jedním ze zvířat, které je nejvíce diskutováno jako přenašeč nákazy virem SARS-CoV-2 na člověka, je luskoun, savec s tělem pokrytým velkými rohovitými šupinami podobný mravenečníkovi. „Patří ke špičce nelegálně prodávaných savců na světě,“ informovala Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN). Luskouni jsou cenění pro své maso a jejich šupiny údajně mají léčivý účinek, proto se hojně využívají v čínské medicíně.

Podle časopisu Nature nebyli luskouni na soupisu zboží prodávaného ve Wu-chanu, i když toto opomenutí mohlo být úmyslné, protože prodávat luskouny je nezákonné.

Edward Holmes, profesor na University of Sydney, byl spoluautorem studie, která zkoumala pravděpodobný původ viru na základě jeho genomu. Na sociálních médiích zdůraznil, že druh, který sloužil jako přenašeč viru, je „stále nejistý“.

Studie, na které Holmes pracoval, naznačovala, že možnost nakažení člověka virem SARS-CoV-2 na zvířecím trhu ve Wu-chanu je pouze hypotetická. Analýza prvních 41 pacientů s onemocněním COVID-19 zjistila, že 27 jich bylo přímo na trhu ve Wu-chanu. Stejná analýza ukázala, že první nakažený člověk se na zvířecím trhu nepohyboval. Studie byla uveřejněna v lékařském časopisu Lancet. To může být další důvod ke spekulacím o zvířecím trhu ve Wu-chanu jako o ohnisku nákazy.

Přední imunolog z University of Iowa Stanley Perlman věří, že na trhu bylo zvíře, které sloužilo jako přenašeč viru. Luskouni jsou sice nejpravděpodobnějšími kandidáty, podle Perlmana však není nijak prokázáno, že jsou klíčovými přenašeči viru.

Michelle Bakerová z The Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), která studuje viry přítomné u netopýrů, říká, že některé výzkumy o původu viru SARS-CoV-2 vyplývají ze studií, které byly provedeny v minulosti.

Bakerová dodala, že je velmi pravděpodobné, že virus pochází z netopýra. „Je to pravděpodobný scénář, ale nikdy to nebudeme vědět s jistotou. Trh byl velmi rychle uzavřen a proto můžeme jen spekulovat,“ uvedla podle The Guardian.

Vedoucí oddělení mikrobiologie na Melbourne Monash University Stephen Turner dodává, že „předky viru jsme našli, ale mít více informací od jiných druhů by nás mohlo ve výzkumu posunout dále“.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda netopýr luskoun Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 6 minutami

Nikol Pašinjan, arménský premiér

Svět je na pokraji další války. Spor mezi Ázerbájdžánem a Arménie se vyostřuje

Pokud Arménie odmítne ustoupit v jednáních s Ázerbájdžánem ohledně navrácení některých území, která kontroluje od 90. let minulého století, hrozí vypuknutí války. Uvedl to arménský premiér Nikol Pašinjan během setkání s obyvateli příhraničních obcí v regionu Tavuš na severovýchodě země poblíž hranic s Ázerbájdžánem.

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volby prezidenta RF 2024

Golos: Volby v Rusku byly největší podvod v dějinách země

Ruské nezávislé hnutí Golos (v překladu Hlas), které monitoruje dodržování práv voličů a volebních pravidel, označilo prezidentské volby v Rusku za "nejpodvodnější a nejzkorumpovanější v historii země." Jejich vítězem byl vyhlášen úřadující šéf Kremlu Vladimir Putin, který získal téměř 90 procent odevzdaných hlasů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

Česko jako postsovětský satelit? Americký deník upravil titulek článku o munici pro Ukrajinu

Americký deník Wall Street Journal po vlně příspěvků na sociálních sítích upravil titulek článku, v němž se věnuje české iniciativě, jejímž cílem je získání dělostřelecké munice pro Ukrajinu, která už přes dva roky čelí ruské agresi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy