Netopýr, nebo luskoun? Kolem původu koronaviru je dál řada nejasností

Příběh o původu viru SARS-CoV-2 je všem známý. Na konci roku 2019 byl nakažen první člověk onemocněním covid-19 na zvířecím trhu v čínském Wu-chanu. Z jakého zvířete se virus na lidi přenesl?

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Netopýr, ilustrační foto
doporučujeme

Vědci tvrdí, že virus pochází z netopýrů, ale s největší pravděpodobností se virus na člověka dostal přes jiné zvíře. Je to podobný scénář jako u viru SARS z roku 2002. Od netopýrů, kteří slouží jako přirozený zdroj a nabízí výborné prostředí k přežívání nákazy, se tehdy lidé nepřímo nakazili přes cibetky nebo psíky mývalovité.

Jedním ze zvířat, které je nejvíce diskutováno jako přenašeč nákazy virem SARS-CoV-2 na člověka, je luskoun, savec s tělem pokrytým velkými rohovitými šupinami podobný mravenečníkovi. „Patří ke špičce nelegálně prodávaných savců na světě,“ informovala Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN). Luskouni jsou cenění pro své maso a jejich šupiny údajně mají léčivý účinek, proto se hojně využívají v čínské medicíně.

Podle časopisu Nature nebyli luskouni na soupisu zboží prodávaného ve Wu-chanu, i když toto opomenutí mohlo být úmyslné, protože prodávat luskouny je nezákonné.

Edward Holmes, profesor na University of Sydney, byl spoluautorem studie, která zkoumala pravděpodobný původ viru na základě jeho genomu. Na sociálních médiích zdůraznil, že druh, který sloužil jako přenašeč viru, je „stále nejistý“.

Studie, na které Holmes pracoval, naznačovala, že možnost nakažení člověka virem SARS-CoV-2 na zvířecím trhu ve Wu-chanu je pouze hypotetická. Analýza prvních 41 pacientů s onemocněním COVID-19 zjistila, že 27 jich bylo přímo na trhu ve Wu-chanu. Stejná analýza ukázala, že první nakažený člověk se na zvířecím trhu nepohyboval. Studie byla uveřejněna v lékařském časopisu Lancet. To může být další důvod ke spekulacím o zvířecím trhu ve Wu-chanu jako o ohnisku nákazy.

Přední imunolog z University of Iowa Stanley Perlman věří, že na trhu bylo zvíře, které sloužilo jako přenašeč viru. Luskouni jsou sice nejpravděpodobnějšími kandidáty, podle Perlmana však není nijak prokázáno, že jsou klíčovými přenašeči viru.

Michelle Bakerová z The Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), která studuje viry přítomné u netopýrů, říká, že některé výzkumy o původu viru SARS-CoV-2 vyplývají ze studií, které byly provedeny v minulosti.

Bakerová dodala, že je velmi pravděpodobné, že virus pochází z netopýra. „Je to pravděpodobný scénář, ale nikdy to nebudeme vědět s jistotou. Trh byl velmi rychle uzavřen a proto můžeme jen spekulovat,“ uvedla podle The Guardian.

Vedoucí oddělení mikrobiologie na Melbourne Monash University Stephen Turner dodává, že „předky viru jsme našli, ale mít více informací od jiných druhů by nás mohlo ve výzkumu posunout dále“.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé doteď nepochopili, proč by měli nosit roušky, tvrdí vědci. Nové…

28.05.2020 15:18 Počet lidí, kteří se nakazili novým typem koronaviru, bude pravděpodobně podstatně vyšší, než…

Jak se testují vakcíny na covid-19? Pokusy vypadají slibně, příbuzní…

28.05.2020 12:36 Imunita je jednou z nejdůležitějších schopností lidského těla a díky ní je lidstvo schopno přežívat…

Objev českých vědců pomůže odhalit padělaná léčiva

27.05.2020 17:00 K odhalení padělků léčiv poslouží objev vědců z Vysoké školy chemicko-technologické(VŠCHT) v Praze…

Úspěch českých vědců: Mají evropský patent na diamantovou vrstvu…

27.05.2020 12:25 Řešení vědců z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze a Akademie věd ČR (AV ČR) pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy