Netopýr, nebo luskoun? Kolem původu koronaviru je dál řada nejasností

Příběh o původu viru SARS-CoV-2 je všem známý. Na konci roku 2019 byl nakažen první člověk onemocněním covid-19 na zvířecím trhu v čínském Wu-chanu. Z jakého zvířete se virus na lidi přenesl?

Vědci tvrdí, že virus pochází z netopýrů, ale s největší pravděpodobností se virus na člověka dostal přes jiné zvíře. Je to podobný scénář jako u viru SARS z roku 2002. Od netopýrů, kteří slouží jako přirozený zdroj a nabízí výborné prostředí k přežívání nákazy, se tehdy lidé nepřímo nakazili přes cibetky nebo psíky mývalovité.

Jedním ze zvířat, které je nejvíce diskutováno jako přenašeč nákazy virem SARS-CoV-2 na člověka, je luskoun, savec s tělem pokrytým velkými rohovitými šupinami podobný mravenečníkovi. „Patří ke špičce nelegálně prodávaných savců na světě,“ informovala Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN). Luskouni jsou cenění pro své maso a jejich šupiny údajně mají léčivý účinek, proto se hojně využívají v čínské medicíně.

Podle časopisu Nature nebyli luskouni na soupisu zboží prodávaného ve Wu-chanu, i když toto opomenutí mohlo být úmyslné, protože prodávat luskouny je nezákonné.

Edward Holmes, profesor na University of Sydney, byl spoluautorem studie, která zkoumala pravděpodobný původ viru na základě jeho genomu. Na sociálních médiích zdůraznil, že druh, který sloužil jako přenašeč viru, je „stále nejistý“.

Studie, na které Holmes pracoval, naznačovala, že možnost nakažení člověka virem SARS-CoV-2 na zvířecím trhu ve Wu-chanu je pouze hypotetická. Analýza prvních 41 pacientů s onemocněním COVID-19 zjistila, že 27 jich bylo přímo na trhu ve Wu-chanu. Stejná analýza ukázala, že první nakažený člověk se na zvířecím trhu nepohyboval. Studie byla uveřejněna v lékařském časopisu Lancet. To může být další důvod ke spekulacím o zvířecím trhu ve Wu-chanu jako o ohnisku nákazy.

Přední imunolog z University of Iowa Stanley Perlman věří, že na trhu bylo zvíře, které sloužilo jako přenašeč viru. Luskouni jsou sice nejpravděpodobnějšími kandidáty, podle Perlmana však není nijak prokázáno, že jsou klíčovými přenašeči viru.

Michelle Bakerová z The Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), která studuje viry přítomné u netopýrů, říká, že některé výzkumy o původu viru SARS-CoV-2 vyplývají ze studií, které byly provedeny v minulosti.

Bakerová dodala, že je velmi pravděpodobné, že virus pochází z netopýra. „Je to pravděpodobný scénář, ale nikdy to nebudeme vědět s jistotou. Trh byl velmi rychle uzavřen a proto můžeme jen spekulovat,“ uvedla podle The Guardian.

Vedoucí oddělení mikrobiologie na Melbourne Monash University Stephen Turner dodává, že „předky viru jsme našli, ale mít více informací od jiných druhů by nás mohlo ve výzkumu posunout dále“.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda netopýr luskoun Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy