Nocebo efekt. Informace o vedlejších účincích léků mohou škodit, prokázala studie

Po celé roky lékaři oceňují sílu takzvaného placebo efektu, při němž pacienti cítí účinky léku, o němž věří, že ho užívají, i když ve skutečnosti nevědomky užívají náhražku třeba v podobě pilulky z cukru. Ale když je mozek schopný v těle probudit pozitivní účinky jen na základě víry v léčivou sílu medikamentu, dává smysl, že by mohl způsobit i opak - a vyvolat negativní účinky, pokud se na ně zaměří.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Léky, ilustrační foto
doporučujeme

Jak napsal zpravodajský server Yahoo News, tento fenomén je zatím mnohem méně prozkoumaný než placebo efekt, ale vžilo se pro něj označení "nocebo efekt". A je pravděpodobně rozšířenější, než si lidé mohou uvědomovat.

Studie, kterou v odborném listu Journal of Medical Ethics zveřejnil Jeremy Howick, filozof a lékařský badatel Oxfordské univerzity, varuje, že lékaři podrobně informující pacienty o negativních vedlejších účincích léků mohou tento nocebo efekt nevědomky spouštět.

"Nocebo efekt je negativní placebo efekt," řekl Howick Yahoo News. "Jde vlastně o očekávání špatných věcí. Pokud vám lékař, kterému důvěřujete, řekne, že léky, co vám předepsal, mohou způsobovat bolesti, nevolnost, nebo dokonce ještě něco horšího, pak zvýší riziko, že tyto vedlejší účinky skutečně pocítíte, i kdyby tím 'lékem' byla jen cukrová pilulka."

Howick konkrétně studoval tuto reakci v souvislosti s "informovaným souhlasem" - právní úpravou, která vyžaduje, aby lékaři zdůraznili negativní rizika související se zákrokem či léčbou.

Ovšem podle něj má tento efekt pravděpodobně dopad na mnohem více lidí, tedy nejen na ty, kteří jdou k lékaři. "Dochází k tomu, když lidi začnou brát nové léky - a nejčastěji za to nejspíš může 'doktor Google'," dodal s odvoláním na lidi, kteří své symptomy konzultují s internetem.

"Lidé užívající statiny v zemích, kde se v médiích objevuje víc zpráv o vedlejších účincích statinů, je s větší pravděpodobností sami zažijí," řekl Howick.

Statiny, které se používají ke snižování cholesterolu, si vysloužily špatnou pověst léků s vedlejšími účinky, jako je nespavost, bolesti hlavy, závratě a nevolnost. Ale při studiích využívajících placebo lékaři zjistili, že až 40 procent pacientů hlásí tyto symptomy, i když místo statinů dostávali placebo.

V roce 2017 se proti špatné pověsti statinů ohradil Steven E. Nissen, výzkumník a kardiolog Clevelandské kliniky, podle nějž "internetem poháněný kult" rozdmýchal strach z léku, který může zachraňovat životy.

"Statiny si vyvinuly špatnou reputaci u veřejnosti. Tento fenomén pohání převážně rozšíření bizarní a nevědecké, ale přesvědčivé internetové kritiky těchto léků," napsal Nissen. "Ztrácíme souboj o srdce a mysl našich pacientů s webovými stránkami, které tvoří lidé s minimální nebo žádnou vědeckou erudicí."

I když se může zdát těžké představit si tělesnou reakci na léky čistě na základě internetových článků, podle Howicka se to děje dost často. "Základním mechanismem je zvýšená úzkost," vysvětlil.

"Studie ukázaly, že se zvýší stresový hormon v těle. Kdybych vám teď řekl, abyste se soustředili na bederní páteř, a dodal, že jídlo, které jste snědli, zhoršuje bolesti beder, neucítíte něco? A co kdybych vám řekl, že to jídlo způsobí nevolnost?"

Lékaři by proto podle něj měli přehodnotit způsob, jakým informují o možných vedlejších účincích, a na pomoc si vzít metodu známou jako pozitivní rámec. "Můžete říct pacientovi: 'Deset lidí, co berou tento lék, má negativní vedlejší účinky', nebo můžete říct: '90 procent lidi nemá žádné negativní vedlejší účinky'. V obou případech je sdělená informace stejná, ale ten první způsob vede k častěji hlášeným vedlejším účinkům," dodal Howick.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zřejmě odhalili, proč se koronavirus šíří někde rychleji než jinde

29.03.2020 16:39 Aktualizováno Šíření koronaviru, kterým se po celém světě nakazilo více než 600.000 lidí, může souviset se…

Čeští vědci zveřejnili návod na výrobu domácí dezinfekce

29.03.2020 10:59 Olomoučtí vědci zveřejnili na svém webu instruktážní video pro přípravu dezinfekčního roztoku.…

Obří urychlovač částic slaví 10 let existence. K čemu vlastně slouží?

29.03.2020 08:31 Velký urychlovač částic LHC, který je ukryt v podzemí na švýcarsko-francouzské hranici, pomáhá…

Šéf WHO varoval před používáním neověřených léků proti koronaviru

27.03.2020 21:01 Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes na pravidelné tiskové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama