Nová mapa odhaluje existenci potopeného kontinentu. Ví se o něm jen pár let

Kontinent, po kterém se proháněli dinosauři, zmizel pod vodu před 85 milióny lety a po staletí nebyl odhalen. Zélandie má maximální rozlohu zhruba jako polovina Austrálie. V současné době na 7 % nepotopeného fragmentu žijí lidé a jmenuje se Nový Zéland. Nyní lidé na celém světě mohou kontinent prozkoumat z pohodlí svého domova.

Přidejte svůj názor

Mount Cook nebo Aoraki je s výškou 3754 m nejvyšší horou Nového Zélandu, autor: Mr. Tickle
doporučujeme

Novozélandský výzkumný ústav GNS Science v pondělí představil na svých webových stránkách dvě nové mapy a interaktivní webovou stránku pro širokou veřejnost. Z pohodlí svého domova mohou lidé prozkoumat nejen tvar Zélandie, ale také její historii. Webové stránky nabízí vzdělávání v oblasti novozélandských sopek nebo dalších rysů, uvedlo CNN. „Tyto mapy jsme vytvořili, abychom poskytli aktuální obrázek Nového Zélandu a jihozápadního Pacifiku,“ oznámil GNS Science.

Zélandie se nachází v regionu Australasie a patří mezi nejaktivnější místa na světě v souvislosti se zemětřesením, najdeme zde Nový Zéland, ostrov Norkfolk, Novou Kaledonii a několik menších ostrůvků. Kontinent pojmenoval v roce 1995 astrofyzik Bruce Luyendyk, ale kontinentem byla Zélandie prohlášena až v roce 2017.

Dříve byla považována za mikrokontinent nebo fragment. Až v roce 2014 díky knize Nicka Mortimera a Hamishe Campbella, kteří argumentovali vědeckými důkazy, že se jedná o samostatný kontinent, byla Zélandie přezkoumána. V roce 2017 tým 11 geologů došel k závěru, že se jedná opravdu o kontinent.

GNS Science uvádí, že Zélandie je stále záhadou, ale jakmile budou k dispozici další výzkumy, mapy a webové stránky budou automaticky aktualizovány, aby odrážely nejnovější výzkum.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská ambasáda v ČR letos ocenila 25 vědců a badatelů

02.07.2020 15:32 Aktualizováno Autory výzkumů zaměřených na analýzu řeči, působení protinádorových léčiv, ale i pracovní migraci…

Češi odložili roušky. Virolog řekl, o kolik snižují riziko nákazy

01.07.2020 18:07 Podle americké studie na více než 25.000 lidech snižují roušky riziko nakažení covidem-19 na 34…

Slibných zpráv o testech možných vakcín proti koronaviru přibývá

01.07.2020 17:55 Další dva týmy vědců pracující na vývoji vakcín proti nemoci covid-19 dnes přišly s pozitivními…

Čeští lékaři zkoumají, jak při covidu-19 zabránit cytokinové bouři. Ta…

01.07.2020 17:00 Vědci z 1. lékařské fakulty a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zkoumají, jak u pacientů s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy