Lidé možná měli tajemného předka. Dosud o něm nikdo nevěděl

Nová studie zaměřená na neandrtálce a denisovany odhalila, že pravděpodobně existuje ještě jiný předek lidské rasy, který dosud nenese žádné označení.

Ilustrační foto
doporučujeme

Studie využila algoritmus, který se zaměřil na genom DNA dvou neandrtálců a jednoho denisovana společně s genomem dvou afrických lidí. Metoda se jmenuje Bayesovská a umožňuje mnohorozměrnou analýzu dat. Vědci pomocí této metody zjistili, že DNA denisovanů z 1 % obsahuje neznámí původ.

Algoritmus byl ale upraven bioložkou Melissou Hubiszovou, která originální metodu rozšířila, aby mohla být provedena analýza těchto neznámých předků. „Tento nový algoritmus, který vyvinula Melissa, ARGweaver-D, je schopen vrátit se v čase ještě rychleji než jakákoliv jiná výpočetní technika,“ uvedl výpočetní biolog Adam Siepel. Vědci tvrdí, že neznámé oblasti DNA, které byly nalezeny v genomu denisovana stále kolují v těle některých lidí. Ale zatím netuší, o jaký druh by se mohlo jednat.

Vědci také zjistili, že až 7 % neandrtálské DNA obsahovalo genom Homo sapiens, který jen potvrdil, že neandrtálci a lidé se křížili v průběhu staletí převážně v hlavní migrační vlně z Afriky asi před 50 000 lety. „Tato časová osa se zdá být v rozporu s dosud zjištěnými důkazy, protože naše časová osa naznačuje, že k migraci došlo před 200 000 lety a to přinejmenším,“ uvádí vědci ve své studii. Podle Science Alert vědci poznamenali, že existuje možnost, že takových migračních vln z Afriky bylo více.

Studie ukázala, že existuje mnoho neznámých v naší historii a jen pomocí algoritmů lze některé záhady lidstva odhalit. Je pravděpodobné, že v budoucnu se objeví více důkazů, které nám pomohou zjistit více informací o genetické historii našich předků. „Vzhledem k počtu událostí v genových tocích, které jsou již zdokumentovány lze předpokládat, že genetická výměna proběhla vždy, když se dvě skupiny překryli na nějakém území ve stejném čase,“ napsali závěrem vědci ve své studii.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu, výsledky posoudí…

23.09.2020 16:41 Aktualizováno Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp…

Jsou děti opravdu vysoce infekční? Nová studie zjistila, kdo covid přenáší…

22.09.2020 22:03 Aktualizováno Dlouhé měsíce se spekulovalo o tom, která věková skupina lidí je z hlediska šíření nového typu…

Negativním testem to nekončí. U vyléčených z covidu se objevuje dlouhodobá…

22.09.2020 14:10 Nový koronavirus byl poprvé detekován začátkem letošního roku a vědci po celém světě započali…

Život na Venuši? Profesorka rozebrala nedávný překvapivý objev

22.09.2020 00:01 NÁZOR - Venuši, sesterské planetě Země, nebyla při hledání života přikládána velká pozornost,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama