Nová studie popisuje neurologické symptomy u lidí po koronaviru

Vytrvalé bolesti hlavy a svalů, závratě, problémy s koncentrací, dlouhodobě potlačený čich nebo chuť. Takové potíže podle nové americké studie pociťují mnozí lidé, kteří mají za sebou nemoc covid-19 s mírnějším průběhem.

Ilustrační foto

Tým z nemocnice Northwestern Memorial Hospital v Chicagu mapoval neurologické symptomy desítek lidí z různých koutů Spojených států, u nichž je podezření na syndrom označovaný jako dlouhý covid.

"Měli mírný covid. Pak přišly vážné příznaky," shrnuje v titulku článku deník The New York Times (NYT) osud těchto pacientů. Nová analýza zveřejněná v odborném časopise The Annals of Clinical and Translational Neurology podle něj utvrzuje rodící se konsenzus, že pro část nakažených mohou být dlouhodobé potíže po infekci koronavirem horší než prvotní zápas s covidem-19. Zároveň naznačuje, že "dlouhý covid" může zahrnovat mnohé příznaky nad rámec horečky či únavy.

NYT tuto myšlenku rozvíjí na příkladu 25leté Samar Khanové, která byla jedním ze stovky účastníků chicagské studie. Pracovnice finančního sektoru na podzim bez vážnějších problémů prodělala covid-19, o několik týdnů později ji ovšem začala trápit "podivná konstelace symptomů". Sestávala z rozmlženého vidění, pískání v uších, třasu v rukách i noze a "opravdu intenzivní mozkové mlhy".

Poslední jmenovaný bod, pod který se zahrnují problémy s pamětí či koncentrací, vyšel z nově publikované analýzy jako nejčastější problém mezi pacienty nemocnice Northwestern Memorial Hospital. "Zamlžení" mysli údajně zažívá 81 procent ze zmapované skupiny. U většiny se také objevovaly bolesti hlavy, necitlivost nebo třas v končetinách, svalové bolesti a problémy s čichem a chutí. Alespoň čtyři neurologické problémy pociťovalo 85 procent účastníků studie.

Zprávy o takovýchto potížích lidí, kteří prodělali covid-19 bez nutnosti hospitalizace, se objevují už řadu měsíců, stále však jde o poměrně neprobádaný fenomén s řadou otazníků. Objasněná není ani spojitost mezi neurologickými symptomy a koronavirovou infekcí, někteří experti se však domnívají, že mohou vycházet z reakce imunitního systému, která vyvolává v těle záněty. Ty údajně mohou zasáhnout i mozek, přičemž v závislosti na místu zánětu následuje narušení té či oné funkce.

S rostoucím zájmem o "dlouhý covid" přichází i varování, aby se k tématu přistupovalo o něco obezřetněji. "Tyto zprávy jsou znepokojivé, zároveň ale mám obavu, že narativ kolem nového chronického onemocnění způsobeného mírnou infekcí virem SARS-CoV-2... začíná předbíhat důkazy," napsal tento týden na zdravotnickém webu statnews.com plicní lékař a výzkumník působící na Harvardově univerzitě Adam Gaffney.

Ve svém článku upozorňuje na to, že ve studiích na dané téma bývají zahrnuti i lidé, u nichž nákaza koronavirem nebyla laboratorně potvrzena. Také podotýká, že příznaky jako únava, bolesti hlavy, zhoršení mentálních schopností nebo problémy se spánkem jsou "překvapivě běžné" v celé populaci, přičemž spadají do podmínek diagnózy deprese. "Fyzické utrpení je bohužel v naší společnosti rozšířené," píše Gaffney s tím, že v této době "neuvěřitelných traumat, smutku a útrap" lze očekávat obecnější rozmach fyzických i mentálních těžkostí.

Ani stovka pacientů z analýzy nemocnice Northwestern Memorial Hospital nesestává jen z lidí s pozitivním testem na koronavirus. Takových je v ní 50, druhá polovina údajně zažila kombinaci symptomů odpovídající covidu-19, diagnóza se ale u těchto lidí nepotvrdila kvůli horšímu přístupu k testům v prvních měsících pandemie.

Mnozí účastníci studie se podle NYT s výše popsanými příznaky potýkají měsíce, během nichž může jejich intenzita kolísat. "Někteří lidé jsou po dvou měsících z 95 procent uzdravení, zatímco někteří jsou po devíti měsících jen z deseti procent uzdravení," shrnul Igor Koralnik, který v chicagské nemocnici vede oddělení specializující se na neurologické jevy spojované s covidem-19. Každý měsíc klinika nabere desítky nových pacientů, píše NYT.

Nad Českem proletěl ve čtvrtek večer meteoroid, rozpadnul se nad Šumavou

20.06.2021 22:00 Aktualizováno Nad východní částí Bavorska a jihozápadními Čechami prolétl ve čtvrtek večer meteoroid o přibližné…

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Vědci: Menší růst populace zřejmě způsobil nástup pomalé životní strategie

27.05.2021 13:58 Čeští vědci nabídli nový pohled na řešení otázky, co stojí za zpomalením růstu populace v zemích,…

Vědci potvrdili výskyt nové mutace koronaviru v Brazílii

26.05.2021 14:58 Vědci dnes potvrdili výskyt nové místní varianty koronaviru v Brazílii. Ta se šíří v několika…

Související:

Právě se děje