Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie funguje

Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech případech. Vyplývá to z odborného podsudku, který byl publikován ve vědeckém časopisu The Lancet. Výsledky testu jsou známé za zhruba 90 minut a nemusí být vyhodnocovány v laboratoři, napsala agentura Reuters.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Rychlejší testování by mohlo urychlit návrat Britů na pracoviště a mohlo by být využito při vstupu do nemocnic, což by pomohlo zpomalit aktuální druhý prudký nárůst infikovaných, píše Reuters. Nový test vznikl podle DNA testu, který vyvinul profesor z Královské univerzity v Londýně. Po úspěšném testování jeho klinické použití v dubnu schválila britská léková agentura MHRA.

Studie publikovaná v časopisu The Lancet uvádí, že test má průměrnou senzitivitu (tedy schopnost správně identifikovat případy covidu-19) 94,4 procenta a 100procentní specificitu (schopnost správně identifikovat nenakažené).

"To naznačuje, že přesnost testu CovidNudge, který lze provést u lůžka pacienta bez dotýkání se vzorků, je srovnatelná s běžným laboratorním testem," uvedl vedoucí studie, profesor Graham Cooke z katedry infekčních nemocí a epidemiologie Královské univerzity v Londýně.

Nový test, který vyžaduje výtěr z jedné nosní dírky, The Lancet označil za "citlivý, specifický a rychlý, pokud jde odhalení přítomnosti SARS-CoV-2, bez laboratorní manipulace nebo předběžného zpracování vzorků“.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock radiu LBC řekl, že tyto testy budou distribuovány do nemocnic napříč zemí. "Klíčová věc z hlediska užitečnosti spočívá v tom, že zařízení nemusí být v laboratoři - je velké asi jako krabice od bot- proto můžete dát jedno, řekněme, na pohotovost a oni pak mohou zjistit jestli lidé, kteří tam přicházejí, mají koronavirus nebo ne," vysvětlil Hancock. Podle ministra přichází v úvahu také umístění těchto testovacích zařízení do škol.

Podle mluvčí společnosti, která testy je vyrábí, jsou ovšem jejich výsledky vyhodnocovány jednotlivě. Přístroj tak za den může zpracovat zhruba 16 vzorků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid zřejmě nevymýtíme, z pandemie se stane endemická nemoc, předpokládá…

22.10.2020 22:23 Aktualizováno Holandský profesor epidemiologie Hans Heesterbeek se domnívá, že covid-19 se pravděpodobně stane…

Ve Středomoří hrozí nezvratné ekologické změny. Riziko přírodních…

22.10.2020 07:26 Středomoří kvůli znečištění a klimatickým změnám hrozí nezvratné ekologické škody včetně vyhynutí…

Studie: Kvůli znečištěnému ovzduší loni zemřelo téměř 500 tisíc novorozenců

21.10.2020 14:07 Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476.000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské…

Svatý grál v boji s covidem? Vědci dokáží poznat, komu hrozí těžký průběh

21.10.2020 11:24 Vědci vyvinuli krevní test, který může lékařům pomoci předpovědět, kterým pacientům s hrozí vážný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama