Infekční koronaviry cirkulují u netopýrů několik desetiletí, tvrdí vědci

Koronaviry se schopností přenosu na člověka mohly být v tělech netopýrů přítomny po celá desetiletí. Podle aktuálního výzkumu se jeden z nejznámějších předchůdců SARS-CoV-9 způsobujícího onemocnění covid-19 vyskytl u netopýrů už před 40, možná dokonce 70 lety.

Netopýr, ilustrační foto
doporučujeme

Že je jenom otázkou času, kdy se netopýří virus dostane do lidské populace, varovala vědecká obec už dříve. Opět se tedy potvrzuje, že se veškeré konspirační teorie, že covid-19 je umělým virem, který po vzoru Resident Evil a jiných science fiction unikl z laboratoře, nezakládají na pravdě.

Autorem studie týkající se historie koronaviru až po globální pandemii je profesor David Robertson z University of Glasgow. Publikována byla v odborném časopise Nature Microbiology. Ten se nechal slyšet, že ačkoliv je SARS-CoV-2 velmi blízký nejznámějším typům netopýřích virů, lze konstatovat, že se do své současné podoby dostal po desetiletích mutací.

"Potvrzuje, že tento typ virů, které se dokáží dostat do lidské populace, tu s námi už nějakou dobu je," řekl profesor v interview pro web britské BBC. "Je nezbytně nutné zjistit, kdy, kde a proč se virus přenesl na člověka. Věřím, že se vědci budou nyní více zabývat monitoringem netopýřích virů," dodal.

Robertson zároveň také konstatoval, že v zájmu vyvarování se opakování podobných katastrof je nezbytné více kontrolovat nově se vyskytující lidské choroby a více se zaměřit na výzkum netopýrů, včetně odebírání jejich krevních vzorků. "Vyskytovaly-li se tyto viry už dříve, pak měly dostatek příležitosti hledat si další vhodné hostitele," vysvětlil.

Odborníci se také zaměřili na komparaci SARS-CoV-2 a jiného netopýřího viru známého jako RaTG13. Zde se potvrdilo, že oba mají stejného předchůdce, pak ale různě zmutovaly.

Profesor Mark Pavel z University of Reading, který se na zmiňované práci nepodílel, uvedl, že koronaviry schopné infikovat lidskou populaci tu s námi byly zřejmě už 40 nebo 70 let, aniž bychom je jakkoliv zaznamenali.

"Jedná se o významný poznatek v oblasti studie zoonózy, tedy virů přenášených zvířaty na lidi, jelikož těch může být celá řada. Lze počítat s tím, že se potýkáme i s dalšími a dalšími, které jsou schopny v budoucnu nakazit i člověka," varoval.

Koronavirus navíc mohl infikovat i jiná divoká zvířata, která byla namačkána mezi sebou v klecích na nechvalně známých nelegálních trzích. Prvotním epicentrem nákazy se totiž stal trh s volně žijící zvěří v čínském Wu-chanu.

Už předtím byli vědci toho názoru, že netopýři sehráli pouze roli mezihostitele a že skutečným přenašečem SARS-CoV-2 byli luskouni, po nichž je velká poptávka pro jejich maso a šupiny. Nyní se zdá, že tomu tak není. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivermektin zázračně neléčí, zjistila první řádná studie na skupině pacientů

06.03.2021 22:21 Aktualizováno Ačkoliv je ivermektin mnohými považován za takřka svatý grál, vědci zatím nepotvrdili, že by se…

Očkování plodnost neovlivní, přesto se ho některé ženy bojí

06.03.2021 09:05 Amy Taylorová si s kamarádkami povídala přes videoaplikaci Zoom, když jejich rozhovor nabral…

Superpočítač ukázal, že dvě roušky moc nepomohou

05.03.2021 12:02 Nošení dvou zdravotnických roušek nezvyšuje výraznějším způsobem ochranu před šířením virů v…

Mutace by mohly být méně nebezpečné pro očkované i zotavené, zjistili vědci

04.03.2021 12:21 Varianty koronaviru by mohly být méně nebezpečné pro očkované a pro lidi, kteří se z infekce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama