Osudné polknutí plodové vody: Matka může při porodu předat rakovinu dítěti, zjistili lékaři

Matky mohou při porodu předat rakovinu svým potomkům, zjistil tým vedený lékaři z Národního onkologického centra (NCC) v Tokiu. Může se tak stát ve vzácných případech, kdy si děti při prvních několika nádeších loknou plodové vody rodičky s onkologickým onemocněním děložního čípku, píše list The Times.

Těhotenství, ilustrační foto
doporučujeme

Ve dvou případech, kteří lékaři popsali v odborném časopise The New England Journal of Medicine, děti žen s rakovinou děložního čípku při porodu spolkly plodovou vodu a později se u nich projevila rakovina plic.

Doktoři již dříve zaznamenali, že se rakovina přenesla z matky na dítě skrze placentu, ačkoliv i takové případy jsou neobvyklé. S onkologickým onemocněním se potýká jedna z tisíce rodiček, přenos rakoviny z matky na dítě nastává však jen v jednom případu z 500.000.

Tým pod vedením NCC zaznamenal případ matky, které lékaři zjistili rakovinu děložního čípku tři měsíce po porodu. Krátce před druhými narozeninami začal její chlapec kašlat a při následném vyšetření se ukázalo, že má rakovinou napadené obě plíce. Ve druhém případě bylo chlapci šest let a lékaři mu našli nádor na levé plíci. Analýza DNA prokázala, že rakovinné buňky u žen i jejich potomků sdílejí stejné genetické mutace.

I když se jedná o výjimečnou situaci, podobná zjištění jen zdůrazňují význam vakcinace proti viru HPV, který rakovinu děložního čípku způsobuje, upozorňují lékaři. Proočkovanost ženské populace proti viru HPV je v Japonsku podle The Times výrazně nižší než v západních zemích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

17.01.2021 09:13 Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit…

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama