Ovzduší se kvůli koronaviru zlepšilo. Experti ale varují před nebezpečnými jevy

Zlepšení kvality ovzduší je patrné po celém světě, a to nejen v Benátkách, kde je kvůli snížení integrované dopravy voda tak čistá, že jsou vidět ryby plavající u dna. Třeba lidé ze severní Indie spatřili po 30 letech Himaláje. Odborníci však varují, že více slunečního světla může přinést teplejší počasí a devastující monzuny.

Průmyslový smog
doporučujeme

Omezení výroby a cestování způsobilo, že se ve městech po celém světě znečištění snížilo až o 60 %. Bojovníci za ekologii jásají, ale podle odborníku by právě tento jev mohl přinést také jeden velký problém. Informuje o tom britský deník The Guardian.

Sluneční paprsky se odrážely od „oparu“ vzniklého v důsledku znečištění, ale díky uzavření „opar“ zmizel a zbyly jen nepatrné aerosoly. Ačkoliv je aerosol také schopný odrazit sluneční paprsky, na rozdíl od oxidu uhličitého vydrží v atmosféře pouze dva týdny, což podle klimatoložky Laury Wilcoxové pocítíme právě na teplotě. „S menším množstvím aerosolu v atmosféře bude více slunečních paprsků dopadat na zemský povrch, a tím potenciálně vzroste povrchová teplota v regionech, které obvykle vykazují velkou míru znečištění,“ uvedla.

Wilcoxová a její kolegové provedli počítačovou simulaci, která pracovala s extrémními scénáři. Vědci předpověděli, že v roce 2050 může být teplota v nejteplejším dni v roce až o 4 °C vyšší než v současné době, a to v důsledku čistějšího ovzduší. Výzkum provedený vědci v Anglii předpovídá, že současné zvýšení kvality ovzduší v Asii povede k silnějším tropickým monzunům, právě díky zvýšení teploty povrchu Země.

Obvykle je před začátkem monzunu možné pozorovat vysoké teploty a vysoké hladiny aerosolu a podle Wilcoxové se absence aerosolu může podílet na intenzivnějším monzunu. Během čtyř týdnů má v Indii vypuknout monzunová sezóna a odborníci jsou v pohotovosti. „Během následujících týdnů budeme Indii bedlivě sledovat,“ uvedla Wilcoxová.

I když by více slunečních paprsků odrážejících se od povrchu mohlo přinést nebezpečné jevy, atmosférický odborník Richard Allan varuje před emisemi skleníkových plynů, které povedou k trvalejším nárustům teploty, které způsobí vážnější dopady na celý ekosystém.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekt HERA. Evropští vědci se snaží ochránit Zemi před meteority

24.09.2020 15:44 Evropští vědci se pokouší přijít na způsob, jak odklonit od Země meteority s průměrem okolo 50…

Vědci: Lidé, kteří onemocní covidem i chřipkou, mohou být v mimořádném…

24.09.2020 12:37 Do Evropy se postupně vkrádá podzim a lékaři se obávají nadcházející vlny chřipky. Ta by mohla v…

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu, výsledky posoudí…

23.09.2020 16:41 Aktualizováno Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp…

Jsou děti opravdu vysoce infekční? Nová studie zjistila, kdo covid přenáší…

22.09.2020 22:03 Aktualizováno Dlouhé měsíce se spekulovalo o tom, která věková skupina lidí je z hlediska šíření nového typu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama