Pacient nula. Covid-19 se do Itálie dostal z Německa, tvrdí vědci

Nový typ koronaviru se na sever Itálie nemusel dostat přímo z Číny, jak se dosud předpokládalo. Podle výzkumu vědců z univerzity v Miláně, o kterém dnes informovala italská média, se totiž "pacient nula" nejspíš nakazil v Německu, odkud do Lombardie přiletěl už na konci ledna.

Itálie je nejpostiženější zemí v Evropě. Koronavirem se tu nakazilo přes 12.000 lidí. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podlehlo už 827 z nich.

"Pacient nula přijel z Německa," řekl Massimo Galli, který vede výzkumný tým na univerzitě v Miláně a působí také jako primář infekčního oddělení jedné z místních nemocnic. Informuje o tom agentura Reuters.

Galliho týmu se podle Il Primato Nazionale zatím nepodařilo vypátrat konkrétního člověka, který byl prvním nakaženým na italské půdě, analýzou genetické informace viru se jim ale podařilo nalézt spojitost s případem v Německu. Italský pacient nula se podle milánských vědců nejspíš nakazil mezi 19. a 22. lednem v Mnichově a to od člověka, který se předtím infikoval od osoby z Šanghaje.

V Německu se koronavirem na konci ledna nakazili zaměstnanci firmy Webasto ze Stockdorfu u Mnichova. Zúčastnili se školení, na které přijela i jejich kolegyně z Číny.

Podle Galliho se koronavirus na severu Itálie začal šířit mezi 25. a 26. lednem. Testy přitom prvního pacienta s virem odhalily až 21. února ve městečku Codogno, které leží jihovýchodně od Milána.

"Dokážeme si představit, že osoba, která se nakazila v souvislosti s lidmi infikovanými v Mnichově, přijela do Itálie a do oblasti, ve které se virus poprvé rozšířil, aniž by vykazovala příznaky," řekl Galli.

Za "pacienta jedna", tedy člověka, u kterého se koronavirus poprvé potvrdil, je v Itálii označován 38letý Mattia z Codogna. Lékaři se původně domnívali, že se nakazil od kolegy, který se vrátil z pracovní cesty do Číny. U toho byly ale testy negativní.

"Pacienta jedna" v pondělí propustili po 18 dnech z jednotky intenzivní péče. Podle lékařů už Mattia dýchá bez pomoci přístrojů. Od úterý už nehlásí žádné nové nakažené ani město Codogno.

Související

Více souvisejících

Itálie Vědci Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 1 hodinou

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

WHO je znepokojena šířením ptačí chřipky. Případy nákazy se potvrdily i u lidí

Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena šířením ptačí chřipky (H5N1) na nové živočišné druhy a lidi. Podtyp H5N1 vedl v posledních čtyřech letech k úmrtí desítek milionů kusů drůbeže, přičemž nakaženo bylo i volně žijící ptactvo a suchozemští či mořští savci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy