Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19, ale existuje skupina na Facebooku pro pacienty s covid-19, kteří popisují dlouhodobé příznaky. Ztrátu vlasů začalo udávat čím dál více lidí, a dokonce i někteří lékaři si všimli, že jejich pacienti trpí tímto příznakem.

Vlasy - ilustrační foto
doporučujeme

Běžně člověk ztratí zhruba až 100 vlasů denně a je to přirozená součást růstu vlasů. U zdravých lidí se až 90 % vlasů nachází v růstové fázi a zbývající procenta ve fázi klidové.

Když však dojde k otřesu organismu, může se stát, že až 70 % vlasů přejde z růstové fáze do klidové a vlasy začnou dočasně hojně vypadávat. Pacienti s covid-19, kteří měli těžký průběh onemocnění uvádějí, že po třech měsících od prvních příznaků ztrácí chomáče vlasů, uvedl Science Alert.

Peggy Gorolyová se nakazila covid-19 začátkem března a dlouhodobé příznaky jako je únava, bušení srdce nebo dušnost pociťuje dosud. Více jak dva měsíce po prvních příznacích si všimla, že ve sprše ztrácí obrovské množství svých vlasů. I její dcera, která byla také pozitivně testována ztrácela vlasy.

Gorolyová patří do skupiny na Facebooku, která zveřejňuje dlouhodobé obtíže pacientů s covid-19. „Jednoho dne jsem tam zašla a někdo zveřejnil: „Ztrácí někdo vlasy?“ a lidé začali ukazovat fotky chomáčů vlasů ve svých rukou,“ uvedla Gorolyová.

Lékaři se s tímto dlouhodobým příznakem také setkali. „Vyskytuje se u lidí, kteří mají závažný průběh onemocnění,“ řekl Nate Favini, který shromažďuje data od pacientů s covid-19 po celé zemi. Dodal, že se pravděpodobně jedná o telogenní efluvium. Když se tělo nachází ve stresové situaci v zásadě odvrátí energii z růstu vlasů na podstatnější věci.

„Může to být stres jak fyzický, tak duševní, vysoká horečka nebo deprese,“ vysvětlil lékař. Obvykle se růst obnoví po šesti měsících, ale Favini říká, že u covid-19 nejsou žádné předpoklady, protože lékaři zatím neví, jaký vliv má virus na obnovu růstu.  „Trpělivost je nejdůležitější,“ řekl Favini.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vrcholí Perseidy, lidé by je měli vyhlížet už dnes po setmění

11.08.2020 17:57 Vrcholí Perseidy, každoroční meteorický roj dosáhne maxima ve středu v 15:00 SELČ. Noc ze středy na…

Nová studie spojuje autismus s užíváním konopí. Odborník nabádá k…

11.08.2020 10:02 Autismus se objevuje u dětí před třetím rokem věku a jedná se o vývojovou poruchu centrální nervové…

Dezinfekce a časté mytí rukou naší imunitu neoslabí. Je to přesně naopak

09.08.2020 21:45 Aktualizováno V souvislosti s epidemií koronaviru a v jejím důsledku přijatých hygienických opatření…

NASA jako snímek dne opět zveřejní fotku českého astronoma, vznikala dva…

09.08.2020 15:49 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) znovu zaujala fotografie Petra Horálka, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama