Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19, ale existuje skupina na Facebooku pro pacienty s covid-19, kteří popisují dlouhodobé příznaky. Ztrátu vlasů začalo udávat čím dál více lidí, a dokonce i někteří lékaři si všimli, že jejich pacienti trpí tímto příznakem.

Vlasy - ilustrační foto
doporučujeme

Běžně člověk ztratí zhruba až 100 vlasů denně a je to přirozená součást růstu vlasů. U zdravých lidí se až 90 % vlasů nachází v růstové fázi a zbývající procenta ve fázi klidové.

Když však dojde k otřesu organismu, může se stát, že až 70 % vlasů přejde z růstové fáze do klidové a vlasy začnou dočasně hojně vypadávat. Pacienti s covid-19, kteří měli těžký průběh onemocnění uvádějí, že po třech měsících od prvních příznaků ztrácí chomáče vlasů, uvedl Science Alert.

Peggy Gorolyová se nakazila covid-19 začátkem března a dlouhodobé příznaky jako je únava, bušení srdce nebo dušnost pociťuje dosud. Více jak dva měsíce po prvních příznacích si všimla, že ve sprše ztrácí obrovské množství svých vlasů. I její dcera, která byla také pozitivně testována ztrácela vlasy.

Gorolyová patří do skupiny na Facebooku, která zveřejňuje dlouhodobé obtíže pacientů s covid-19. „Jednoho dne jsem tam zašla a někdo zveřejnil: „Ztrácí někdo vlasy?“ a lidé začali ukazovat fotky chomáčů vlasů ve svých rukou,“ uvedla Gorolyová.

Lékaři se s tímto dlouhodobým příznakem také setkali. „Vyskytuje se u lidí, kteří mají závažný průběh onemocnění,“ řekl Nate Favini, který shromažďuje data od pacientů s covid-19 po celé zemi. Dodal, že se pravděpodobně jedná o telogenní efluvium. Když se tělo nachází ve stresové situaci v zásadě odvrátí energii z růstu vlasů na podstatnější věci.

„Může to být stres jak fyzický, tak duševní, vysoká horečka nebo deprese,“ vysvětlil lékař. Obvykle se růst obnoví po šesti měsících, ale Favini říká, že u covid-19 nejsou žádné předpoklady, protože lékaři zatím neví, jaký vliv má virus na obnovu růstu.  „Trpělivost je nejdůležitější,“ řekl Favini.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dezinfekce a časté mytí rukou naší imunitu neoslabí. Je to přesně naopak

09.08.2020 21:45 Aktualizováno V souvislosti s epidemií koronaviru a v jejím důsledku přijatých hygienických opatření…

NASA jako snímek dne opět zveřejní fotku českého astronoma, vznikala dva…

09.08.2020 15:49 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) znovu zaujala fotografie Petra Horálka, v…

Poslední nedotčený šelfový ledovec v Kanadě se rozpadl, jedna kra je velká…

08.08.2020 13:16 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a…

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama