Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19, ale existuje skupina na Facebooku pro pacienty s covid-19, kteří popisují dlouhodobé příznaky. Ztrátu vlasů začalo udávat čím dál více lidí, a dokonce i někteří lékaři si všimli, že jejich pacienti trpí tímto příznakem.

Vlasy - ilustrační foto
doporučujeme

Běžně člověk ztratí zhruba až 100 vlasů denně a je to přirozená součást růstu vlasů. U zdravých lidí se až 90 % vlasů nachází v růstové fázi a zbývající procenta ve fázi klidové.

Když však dojde k otřesu organismu, může se stát, že až 70 % vlasů přejde z růstové fáze do klidové a vlasy začnou dočasně hojně vypadávat. Pacienti s covid-19, kteří měli těžký průběh onemocnění uvádějí, že po třech měsících od prvních příznaků ztrácí chomáče vlasů, uvedl Science Alert.

Peggy Gorolyová se nakazila covid-19 začátkem března a dlouhodobé příznaky jako je únava, bušení srdce nebo dušnost pociťuje dosud. Více jak dva měsíce po prvních příznacích si všimla, že ve sprše ztrácí obrovské množství svých vlasů. I její dcera, která byla také pozitivně testována ztrácela vlasy.

Gorolyová patří do skupiny na Facebooku, která zveřejňuje dlouhodobé obtíže pacientů s covid-19. „Jednoho dne jsem tam zašla a někdo zveřejnil: „Ztrácí někdo vlasy?“ a lidé začali ukazovat fotky chomáčů vlasů ve svých rukou,“ uvedla Gorolyová.

Lékaři se s tímto dlouhodobým příznakem také setkali. „Vyskytuje se u lidí, kteří mají závažný průběh onemocnění,“ řekl Nate Favini, který shromažďuje data od pacientů s covid-19 po celé zemi. Dodal, že se pravděpodobně jedná o telogenní efluvium. Když se tělo nachází ve stresové situaci v zásadě odvrátí energii z růstu vlasů na podstatnější věci.

„Může to být stres jak fyzický, tak duševní, vysoká horečka nebo deprese,“ vysvětlil lékař. Obvykle se růst obnoví po šesti měsících, ale Favini říká, že u covid-19 nejsou žádné předpoklady, protože lékaři zatím neví, jaký vliv má virus na obnovu růstu.  „Trpělivost je nejdůležitější,“ řekl Favini.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus může zásadně ovlivnit další vývoj planety, soudí vědci

04.08.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirus je velkým globálním otřesem, který převrátil naše životy vzhůru nohama,…

Vyvracíme dezinformace: Covid není obyčejná chřipka, mají k sobě hodně…

03.08.2020 22:05 Aktualizováno Wu-chanská rýma, čínská chřipka, či nemoc, o které ani nevíte, že ji máte. Nejen těmito názvy se v…

Přejídáte se? První studie svého druhu zjistila, co to s vaším tělem udělá

02.08.2020 12:22 Pro Vánoce nebo grilování s přáteli je typické, že se stoly prohýbají pod nepřeberným množstvím…

Vědci odhalili tajemství zápachu. Ví, proč zpocení lidé nevoní

01.08.2020 12:00 Lidské podpaží je hostitelem různorodé komunity bakterií, které jsou součástí přirozené genetické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama