Pacifikem pluje obří masa pemzy. Odkud se vzala?

Pacifikem pluje k Austrálii pás pemzových úlomků o rozloze 150 kilometrů čtverečních. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. O koberci lehké přírodní pěnovité sopečné vyvřeliny, velkém jako 20.000 fotbalových hřišť, podala zprávu v polovině srpna dvojice Australanů, kteří do něj cestou na plachetnici na Fiji bezděčně vpluli v noci.

Přidejte svůj názor

Moře, ilustrační foto
doporučujeme

Odborníci mají za to, že pemza pochází z podmořské sopky poblíž ostrovního státu Tonga, která vybuchla 7. srpna.

Pemza vzniká, když se láva rychle ochladí. Velké pásy této plovoucí horniny se většinou utvoří, pokud se podmořský vulkán nenachází příliš hluboko. V regionu se takové útvary na hladině vytvoří zhruba jednou do pěti let, uvedl geolog Scott Bryan z technologické univerzity v Queenslandu. Plouvoucí pole se rozdělilo na dvě hlavní části, dodává geolog a odkazuje přitom na satelitní snímky.

"V tuto chvíli na hladině plave přes bilion kousků pemzy. Postupem času se pole rozdělí a roztrousí po oblasti," vysvětluje geolog. Nyní pásy sopečné vyvřeliny unáší proudy západní směrem k Fiji, patrně proplují kolem francouzského zámořského území Nová Kaledonie a ostrovního státu Vanuatu.

"Je možné, že za rok dosáhnou Austrálie, ale nevíme, zda takovou dobu vůbec vydrží," řekl k plovoucímu koberci křehké horniny Martin Jutzeler z tasmánské univerzity. Při cestě Pacifikem se kousky pórovité pemzy mohou stát domovem řady mořských živočichů. Jestliže pemza dopluje až do Austrálie, mohla by přispět k oživení Velkého bariérového útesu, myslí si někteří odborníci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Galaxie umírají ve velkém. Vědci mají plán, jak tomu přijít na kloub

21.09.2019 13:40 Vědci chtějí přijít na kloub tomu, proč ve vesmíru ve velkém umírají galaxie. Nový vědecký projekt…

Začala největší polární expedice v dějinách. Pět ledoborců doprovodí…

20.09.2019 23:04 Z norského přístavu Tromsö dnes vyplul německý ledoborec Polarstern (Polárka) s dosud největší…

Z letního počasí rovnou mrazy? Podle expertů nás čeká něco mnohem horšího

20.09.2019 15:29 Ruku v ruce s klimatickými změnami se mezi lidmi stále častěji hovoří o tom, že jaro a podzim už…

Konec známého vesmíru? Vědci se obávají, že vše zmizí. Nezůstane nic

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Konec světa může nastat každým dnem. Vesmír zkolabuje a smrskne se do malé koule. Tento proces již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama