Psi by mohli lékařům asistovat v boji s covidem-19

Už v minulosti se psi osvědčili jako dobří asistenti nemocným pacientům. Intenzivní trénink k detekci hrozícího záchvatu u pacientů například se syndromem posturální tachykardie (POTS) nebo u pacientů s diabetem prvního typu se zakládá na změnách pachu, a proto by podle odborníků mohl pes sloužit jako dobrý pomocník při detekci covid-19.

Psi
doporučujeme

Čich mají psi ve srovnání s člověkem mnohem citlivější. Část psího mozku, kde jsou zpracovávány čichové vjemy, váží přibližně 60 g, což je čtyřikrát více než u člověka. Guardian informoval o novém experimentu, který se zabývá trénování psů v rozpoznání covidu-19 u asymptomatických lidí. „Hodně pracujeme s labradory a kokršpaněly, kteří skončili v útulku, protože byli neposlušní,“ řekla Claire Guestová, která se více než dvacet let podílí na výcviku psů.

James Logan, vedoucí oddělení kontroly nemocí na London Hygiene School, se zabývá už 20 let zkoumáním tělesných pachů v závislosti na hmyzu, zvířatech a rostlinách. Před dvěma lety začal ve spolupráci s Guestovou používat detekční psi ve výzkumu malárie a zjistil, že v případě nakažení začne jedinec specificky zapáchat. Člověk není schopen tuto změnu zápachu odhalit, psi ano. Proto si Logan pohrává s myšlenkou, že psi dokážou detekovat i onemocnění covid-19.

„Víme, že infekce způsobují změny tělesného pachu, což jsme nyní vědecky dokázali,“ uvedl Logan pro Guardian. V květnu získal vědecký tým pod vedením Logana státní podporu ve výši 500 000 liber. Logan s Guestovou doufají, že psi pomohou odbourat karanténu pro turisty, kteří přijíždějí do Velké Británie, a to díky včasné detekci covid-19. „Vím, že někteří lidé si myslí, že je to šílený nápad, ale když se zjistilo, že psi dokážou detekovat nemoci, skepticismus ustoupil,“ řekla Guestová a podotkla, že v letadle s 500 lidmi může být 10 % cestujících bez příznaků a pes by je mohl dokázat s jistotou odhalit.

Studie se v současné době nachází ve fázi sběru vzorků. Zhruba 3 200 pracovníků National Health Service (NHS) obdrželo ponožky, punčochy a obličejové masky pro zachycení pachů, které se následně vrátí do Loganovy laboratoře k dalšímu testování. „Budeme mít vysoký počet vzorků od lidí, kteří nejsou nakažení, ale objeví se i lidé, kteří infikováni jsou. Ale to je v pořádku, protože potřebujeme hodně hluku v pozadí, aby je psi dokázali později ignorovat,“ uvedl Logan. V současné době probíhá trénink šesti psů.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zjistili, co také prospívá klimatu. Nejspíš vás to překvapí

11.07.2020 18:28 Přestože panuje všeobecná shoda, že velké rozsáhlé požáry a v jejich důsledku vzniklé skleníkové…

Proč potřebujeme žraloky a jací doopravdy jsou? Tyto informace vás překvapí

11.07.2020 17:57 Aktualizováno Každý den, když v Indonésii zapadne slunce nad ostrovy Raja Ampat lemovanými korálovými útesy, se…

NASA vybrala fotografii dne, snímek komety pořídil český matematik

11.07.2020 11:15 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne zveřejnil…

Astronomové neskrývali překvapení. Ve vesmíru objevili čtyři záhadné…

10.07.2020 22:02 Aktualizováno Astronomové objevili v hlubinách vesmíru něco velmi neobvyklého. Jedná se o čtyři objekty, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy