Placebo může pomoci. I když pacienti vědí, že jde o něj, tvrdí studie

Placebo se používá jako kontrolní vzorek při testování účinnosti nových léků. Je upraveno do stejné formy jako lék a v případě, že pacienti s placebem vykazují stejné zlepšení jako pacienti s lékem, je to výsledek sugesce tzv. placebo efektu. Nová studie prokázala, že placebo může mít terapeutickou účinnost na emoční tíseň i v případě, že pacienti vědí, že se jedná o placebo.

Vědci tvrdí, že užívání placeba, o kterém pacienti vědí, má měřitelné psychobiologické změny. Tradičně se placebo využívá při experimentech, kdy se při klinickém testování zkoumá účinnost nového léku a skupina s placebem slouží jako kontrolní. Kontrolní skupina nikdy neví, zda užívá účinný lék nebo pouze fyziologický roztok, ale vědci se často setkávají s placebo efektem.

Pacient se v takovém případě domnívá, že dostává účinný lék, a ví, že by se jeho stav měl po určité době zlepšit. Tato očekávání opravdu stav pacienta zlepší. Sugesce má takovou sílu, že pacienti pociťují fyziologické přínosy.

Vědci se poslední dobou zabývají převážně otázkou etiky, jestli je správné zatajit pacientům do jaké skupiny patří, a právě toto morální dilema přimělo vědce k nové studii. Účastnici byli jasně informováni, že jim bude podáváno placebo s tím, že za určitých okolností může přinést prospěšné výsledky, a to i bez přítomnosti léků. Vědci zjistil, že dobrovolníci, kteří užívali placebo a byli o tom informováni, vykazovali pozitivní fyziologické výsledky, uvádí server Science Alert.

„Co když si někdo vezme pilulku dvakrát denně, uvidí krátké přesvědčivé video o síle placeba a v důsledku toho pocítí snížení stresu? Naše výsledky tuto možnost zvyšují,“ říká psycholog a hlavní autor studie Darwin Guevarra.

Guevarra a jeho tým provedli hned dva experimenty, při kterých museli účastníci sledovat fotografie vyvolávající negativní pocity. První experiment se skládal z 62 dobrovolníků a polovině z nich bylo sděleno, že budou užívat placebo. Vědci jim vysvětlili, jaký pozitivní přínos to může mít na jejich psychiku. Druhá polovina se domnívala, že podávaný roztok pomůže lékařům lépe porozumět jejich fyziologickým hodnotám. Dobrovolníci pouze uváděli, jaké mají pocity při sledování negativních obrázků.

Při druhém experimentu bylo již dobrovolníků 198 a lékaři zapojili EEG, aby mohli sledovat i mozkovou aktivitu dobrovolníků. V prvním i druhém experimentu výsledky ukázaly, že dobrovolníci, co věděli, že placebo užívají, vykazovali významné snížení emoční tísně. Při druhém experimentu, kdy byla zapojena i technika, vědci naměřili výrazné snížení evokovaných potenciálů v mozku s jasným snížením nervových markerů.

„Tato zjištění představují skutečné psychobiologické účinky,“ uvádějí ve své studii vědci, podle kterých by tato metoda mohla být zaváděna jako praktická léčebná procedura v terapeutické oblasti. Než ovšem bude psychologům dovoleno používat placebo jako účinnou léčbu emočních tísní, jsou důležité další výzkumy. „Takže místo předepisování léků by lékaři mohli dát pacientovi placebo. Když jim řeknete, že to skutečně pomůže a lidé tomu budou věřit, tak tomu tak bude,“ míní spoluautor a psycholog Jason Moser.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky věda psychiatrie výzkum

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy